Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



W numerze między innymi:
WYKRYWACZ KŁAMSTW
Tomasz Sznurkowski

Wygląda na to, że skończyła się pobłażliwość profesorów. Polskie uczelnie jedna po drugiej zamawiają i instalują oprogramowanie, dzięki któremu można wykryć nieuczciwie napisane prace magisterskie. Oferuje je serwis www.plagiat.pl, założony dwa lata temu przez absolwentów informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. System działa już w kilku warszawskich uczelniach.

więcej...

MARTWA STREFA
Sprawca Naczelny

To rzeczywiście mogło by być interesujące miejsce dla turystów. Kilka ukraińskich agencji nawet próbowało organizować wycieczki do Prypeci. Pierwsza grupa turystów, z których każdy zapłacił po 1200 hrywien za dwugodzinny spacer po mieście, uciekła stąd już po kwadransie. Byli przerażeni i ogłuszeni ciszą, jaka tu panuje.

więcej...

O WSZACH, CO JEŹDZIŁY KOLEJĄ
Vice Sprawca

Kilka tygodni temu moja żona wybrała się pociągiem z Poznania do Gdańska. Jechała wagonem pierwszej klasy. Można by oczekiwać, że za dodatkowe pieniądze firma dołoży szczególnych starań, by podnieść komfort podróży. Żona zdrzemnęła się, poczytała coś. W pewnym momencie z przerażeniem stwierdziła, że oblazło ją robactwo.

więcej...

BACH NA JAZZOWO
Marek Zygmunt

"Muzyka Jana Sebastiana Bacha jest dowodem na istnienie Boga" - powiedziała kiedyś Anna Maria Jopek. Skoro tak, to trudno się dziwić, że na zgłębianiu dzieł barokowego mistrza niektórzy spędzają całe życie. Jest to zupełnie zrozumiałe w przypadku muzykologów, albo melomanów. Ale gdy za fugi, msze albo chorały zabierają się jazzmeni, to sprawa jest już o wiele bardziej intrygująca. Jacques Loussier jest takim właśnie artystą.

więcej...

CUDOWNA MIKSTURA ALCHEMIKA
Olaf Ważyński
W filmie "Bon voyage" mamy historię miłosną, dramat polityczny z wojną w tle, przez który przewija się jeszcze wątek szpiegowski. Jest wreszcie uchwycona atmosfera odchodzącej epoki sportretowanej w jej ostatnim kroku. Jean-Paul Rappeneau spreparował eliksir, którym z przyjemnością można sycić oczy i umysł, zmęczone zalewem hollywoodzkiej papki.
więcej...

I STWORZYŁ ZIEMIĘ...
Irek Nowak
Wśród argumentów używanych przez kreacjonistów najbardziej zaskoczyła mnie opowiastka o pewnym dziwnym gatunku pająka. Autor tekstu zauważa, że to zwierzątko posiada umiejętności, które zgodnie z zasadami logiki nie mogły się wykształcić w procesie ewolucji. Zaiste intrygujące!
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Ślimaki pustoszą ogródki działkowe w Przemyślu. Działkowcy są bezsilni wobec niespotykanej dotąd plagi ślimaków. Domowe sposoby tępienia żarłocznych szkodników nie przynoszą rezultatów. Ślimaków jest tak dużo, że zjadają niemal wszystko, co tylko napotkają na drodze.
Żarłoczne ślimaki nie mają praktycznie żadnych naturalnych wrogów. Żaby, jeże i ptaki zjadają tylko ich śladowe ilości. Tymczasem jeden ślimak składa kilkaset jaj. Walka z nimi jest więc niezwykle trudna. W miejscach, gdzie kłębią się ślimaki, działkowicze wysypują wapno i sól, zbierają je też i unieszkodliwiają.
Zdaniem fachowców pomaga systematyczne koszenie traw, chwastów oraz usuwanie zgniłej roślinności. Dobre rezultaty przynosi też chronienie upraw płotkami z gęstej siatki. Aby odciągnąć uwagę ślimaków od kapusty bądź innych chętnie zjadanych przez nie roślin warto na obrzeżach działki wysiać ślimacze przysmaki: aksamitkę, gorczycę, grykę lub sałatę. W ostateczności pozostaje użycie środków chemicznych.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!



Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:



Z ostatniej chwili:
Międzynarodowy festiwal szamanów pod nazwą "Tajłgan" odbył się pod koniec lipca na największej wyspie jeziora Bajkał, Olchon. Przybyło n niego ponad 200 wyznawców szamanizmu i gości z różnych stron Rosji, a także z Azji, Europy i Ameryki.
Przy dźwięku szamańskich bębnów dopełniono pradawnego rytuału powitania duchów Bajkału. Nieprzypadkowo na miejsce spotkania szamanów wybrano wyspę Olchon. Według dawnych wierzeń ludów Syberii, to właśnie w tych okolicach żyją groźne duchy Bajkału i tu przekazują wybrańcom szamańskie uzdolnienia. Na wyspie Olchon szamani przez wieki dokonywali obrzędów poświęcania koni i owiec różnym duchom, palili rytualne ogniska, odprawiali modły.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największe aukcje online, emocje i super oferty!]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - 9 SIERPNIA!





www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone