Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



ALZACJA NA BIS

Mariola Gatta




Po artykule o kulinarnych tradycjach i atrakcjach Alzacji ("Królestwo smakoszy") wracam jeszcze raz do tego najmniejszego regionu Francji. Bowiem kuchnia kuchnią, ale zachwycać się można tam także przyrodą i architekturą, nie mówiąc o imprezach, czy świętach.

Alzacja jako region graniczny została bardzo doświadczona przez historię. Ale właśnie ta niespokojna historia i szczególne położenie geograficzne sprawiły, że stała się ona miejscem licznych wpływów artystycznych. Te, wiek po wieku kształtowały jej wyjątkową spuściznę, by była dziś prawdziwym dziedzictwem historii dwóch tysiącleci: romańskie i gotyckie świątynie, liczne zamki, fortyfikacje i miasta.

Klejnoty Alzacji

Strasbourg, stolica instytucji parlamentarnych Unii Europejskiej (Rada Europy, Parlament Europejski, Europejski Trybunał Praw Człowieka), chce stać się również stolicą Humanizmu i Nowej Europejskiej Sztuki Życia. Miasto to ma niezwykłe atuty kulturalne, między innymi słynne Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej oraz jedno z największych dzieł gotyku : Katedrę Strasbourską. Wybierzcie się do Strasbourga w tym roku, do 10 października trwa tam Festiwal Dwóch Brzegów (Festival des Deux Rives). Obejrzycie ogrody tematyczne, wystawy kwiatowe, rzadkie rośliny, posłuchacie muzyki, przypatrzycie się sztuce ulicznej. Te wszystkie sztuki ogrodowe spotykają się na niezwykłym festiwalu po obu stronach Renu - w Strasbourgu i w Kehl.

Mulhouse okazała się bardzo podatna na idee Epoki Oświecenia i Encyklopedystów, a od XVIII-go wieku wykazuje wielki entuzjazm wobec badań naukowych i technicznych. Mulhouse jest dziś pierwszym miastem Francji, zaraz po Paryżu, pod względem frekwencji w muzeach. Kultywuje tradycję otwarcia na świat, wymiany poglądów, rozwoju różnych dziedzin nauki, a w swych 7 muzeach łączy naukę, technikę i kulturę.
Między 8 a 11 lipca będzie można obejrzeć w Mulhouse Wielką Paradę Samochodów. Ponad tysiąc oryginalnych samochodów przyjeżdża na jeden z największych w Europie festiwali samochodów. Szykuje się feeria kolorów i rozmaitych marek, na pewno zobaczycie zarówno zabytkowe pojazdy, nowoczesne i "wypasione" super auta, jak i przedziwne konstrukcje spawane w przydomowych garażach.

Malownicze, ujmujące, zbliżone do najpiękniejszych miejscowości winiarskich: Colmar budzi podziw! Położone w równej odległości od Strasbourga i szwajcarskiego Bâle, Wogezów i Renu, stanowi esencję Alzacji. Jako miasto sztuki i historii zaliczane jest do najwspanialszych miejsc regionu. Swą sławę Colmar zawdzięcza historycznemu centrum dostępnemu tylko dla pieszych. Wystarczy tu pospacerować, aby poczuć tę szczególną atmosferę, która czyni z Colmar prawdziwe miasto sztuki.
W tym roku odbywają się tu obchody 100 rocznicy śmierci Augusta Bartholdi'ego, twórcy Statuy Wolności. Trwają przez cały rok, a towarzyszą im cykle imprez; podczas jednej z nich, 4 lipca przewidziano budowę 12-metrowej statuy. Polecam też Międzynarodowy Festiwal Muzyki. Muzyczny program opracowano specjalnie na czas pobytu Jessye'a Norman'a, od 2 do 14 lipca.

Zamki i klasztory

W Alzacji zachowało się ponad czterysta pozostałości po grodach warownych, lecz wiele z nich spłonęło podczas wojny trzydziestoletniej. Jednak do dzisiejszych czasów przetrwało ponad sto ruin zamków ukazujących świetność i oryginalność wież czy murów obronnych. Osadzone na wzgórzach Wogezów, zamki te tworzą linię fortyfikacyjną ciągnącą się z północy na południe regionu: od granic Palatynatu po granicę zę Szwajcarią.
Kościoły, opactwa i grody warowne powstałe na przestrzeni od XI do XIII wieku pogodnie wpisują się w alzacki pejzaż; pamiętają czasy sztuki romańskiej, od najstarszych form po czasy sztuki gotyckiej. Usytuowana w sercu europejskich szlaków Alzacja dziedziczyła wpływy różnych kultur: germańskiej, burgundzkiej, lombardzkiej i wogezyjskiej. Jedną z cech charakterystycznych architektury są kolory używanego materiału: różowy, rzadziej żółty. Ożywiają one wszystkie budowle, a jakość użytego piaskowca sprawia, iż zachowują ten sam odcień po dzień dzisiejszy.

Żywa natura

Alzacja stanowi szeroką przestrzeń między dwoma pasmami górskimi: Wogezami na zachodzie i Schwarzwaldem na wschodzie. Ren rzeźbił tę równinę przez wieki. Winnice najlepszych i najbardziej znanych win, reńska "dżungla" w Reńskim Lesie i Ried (rozległe wilgotne łąki), równinne krajobrazy pełne ogrodów i sadów, stuletnie drzewa, parki naturalne Wogezów - w tym regionie przyroda naprawdę zaczęła panować. Taka różnorodność pejzaży w paśmie o długości mniejszej niż 40 km jest ewenementem w Europie.
Regionalny park naturalny Wogezów Północnych został uznany przez Unesco w 1989 roku jako światowy rezerwat biosfery; ogromny las buków, dębów, sosen i świerków ciągnie się ku dolinom usianym łąkami i stawami. Na terenie Parku znajdują się także zabudowania linii Maginota.

Mityczna rzeka Ren wpływa do Alzacji od strony południowej i płynie dalej na północ. Od zawsze stanowiła ona życiodajną arterię nawadniającą cały region. Już we wczesnym średniowieczu przewoźnicy alzaccy spływali Renem aż do Morza Północnego, by sprzedawać wino Anglikom, Duńczykom i Szwedom. Dziś rzeką płyną turyści.
Bardziej energiczni wybiora pewnie aktywniejszy wypoczynek. I dobrze, bo nie ma jak wędrówka. Czy to piesza (możliwości są niewyczerpane dzięki wspaniałej sieci 17 000 km szlaków; 5 tras Wielkiej Wędrówki przecina Wogezy na wskroś), rowerowa, czy konna. Ukształtowanie masywu wogezyjskiego i wiatry wschodzące bardzo sprzyjają uprawianiu sportów powietrznych. Lot balonem? Proszę bardzo! Sprawdzą się też wszystkie rodzaje lotni. A jeśli potrzeba wam więcej adrenaliny, to też dobrze trafiliście. Region alzacki dzięki naturalnemu majestatowi swoich przestrzeni jest bardzo dobrze przystosowany do uprawiania sportów ekstremalnych.

 

Góra
 
Okładka



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone