Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



KRÓLESTWO SMAKOSZY

Mariola Gatta



Kliknij, aby powiększyć

 


Alzacja zaskoczy Was o każdej porze roku. Czasem ukazuje oblicze łakomczucha, czasem jest odświętna, kulturalna, innym razem naturalna i mieniąca, ale zawsze przyciąga. Ten najmniejszy region Francji mieni się niezliczonymi kolorami na palecie emocji. Przez cały rok Alzacja zaprasza, by ją odwiedzić: feudalne zamki i kościoły romańskie, urzekające drewniane domki i romantyczne ruiny zawieszone na zboczach Wogezów, zabłąkane uliczki zabytkowych dzielnic i cenne zbiory muzealne.

Ale Alzacja to przede wszystkim kraina wykwintnej sztuki kulinarnej. Może być dumna ze swych kucharzy i z ziemi, która staje się dla nich źródłem natchnienia. Wykwintna i pomysłowa alzacka kuchnia stąpa po ziemi, lecz czapką sięga gwiazd. Dlatego zwykła kiszona kapusta i inne klasyczne dania zyskują niepowtarzalny smak.
Alzacja jest jednym z regionów Francji, gdzie sztuka kulinarna zajmuje bardzo ważne miejsce, bo jest ona związana z pewnym savoir-vivre'm, na który składa się również wspólne biesiadowanie. A zatem - turystyka kulinarna? Czemu nie?

Pieszczoty dla podniebienia

Alzacja może być prawdziwym rajem dla smakoszy. Miłośnicy fast foodów niech lepiej obiorą inny kierunek podróży. Tu nie znajdą nic dla siebie. Tu króluje slow food, kuchnia tradycyjna - nie tylko w doborze składników, ale i w procesie przygotowywania potraw. A jest ona tak bogata, że nie straczyłoby tu miejsca, by wymienić choć połowę smakowitości.
Wyobraźcie sobie jednak, że lądujecie w jakiejś starej wiejskiej gospodzie i zamawiacie tradycyjny obiad alzacki. Na przystawkę podadzą wam pewnie wątróbkę z gęsi: wynalezioną w Strasbourgu przez Jean Pierre Clause, kucharza polowego zarządcy Strasbourga, marszałka de Contedes w 1780 roku. Daniem głównym może być baeckeoffe (z pieca) - potrawa złożona z trzech rodzajów marynowanego mięsa oraz z ziemniaków, które dawniej kobiety przynosiły piekarzowi rankiem, w dni, gdy urządzały pranie. Odbierały danie najwcześniej po trzech godzinach pieczenia w specjalnej alzackiej formie, wyrabianej w Soufflenheim.

Niech was nie zdziwi kiszona kapusta. To znane i u nas klasyczne danie ciągle jest udoskonalane - podawane z rybami, gęsią... A propos ryb: polecam matelote du Rhin - pyszną mieszankę ryb słodkowodnych gotowanych na wolnym ogniu w alzackim winie, specjalność miasta Ried.
Jak Francja, to i sery! Munster jest smaczny zarówno na zimno jak i na gorąco; ten rodzaj sera często spożywany jest z kminkiem oraz serwowany z gewurztraminerem lub szklaneczką kirszu.
Deser? Proszę bardzo! Może kougelhopf: słodka lub słona drożdżowa brioszka, pieczona w specjalnej foremce wyrabianej w wiosce garncarzy z Soufflenheim. Albo bretzel: małe słone ciastko w formie podwójnego węzła. Ewentualnie piernik: z miodem i przyprawami, dekorowany kolorowym obrazkiem; uformowany w serce, gwiazdę lub postać człowieczka, wytwarzany w Gertwiller. Dziwią was niemieckie nazwy? Pamiętajcie, że Alzacja to kraina pogranicza. Od wieków ścierały się tu wpływy francuskie i niemieckie.

Dziedzictwo siedmiu szczepów

U stóp zalesionych stoków Wogezów opanowanych przez mroczne zamki, rozsiadły się alzackie wioski winiarskie z okalającymi je murami, historycznymi gospodami oraz mnóstwem domków stłoczonych wokół dzwonnic. Szlak Win Alzacji ciągnie się z północy na południe poprzez pagórki winnic na długości ponad 170 km. Na jego trasie jest mnóstwo ścieżek winiarskich, a chłodne piwnice degustacyjne zachęcają do posmakowania siedmiu odmian winorośli alzackich, które różnią się od siebie aromatem. Podczas pieszych spacerów lub wycieczek rowerowych można tu poczuć oddech historii i tradycji.
Na stokach Alzacji winorośl znalazła dla siebie odpowiednią glebę. Ciepły i suchy klimat sprzyja dojrzewaniu alzackich szczepów. Paleta aromatów pozwala zaliczyć winna Alzacji, w tym słynne Crément, do jednych z najbardziej oryginalnych win białych. A ten, kto skosztuje win Grand cru z późnych zbiorów czy z wyselekcjonowanych winogron, na długo zapamięta ich smak!

Od Thann po Marlenheim, prawie 400 właścicieli winnic otwiera swe piwnice i zaprasza do degustacji różnych szczepów, co czyni Alzację jednym z regionów największych smakoszy. Jest ona zresztą jedynym francuskim regionem winiarskim, który może podtrzymać tradycję szczepów. Istnieje siedem rodzajów wina rozlewanych wyłącznie w tym regionie: Riesling, Pinot Blanc, Tokaj Pinot Gris, Pinot Noir, Muscat d'Alsace, Sylvaner oraz Gewurztraminer.
Od początku maja aż do końca października, podczas prawie stu festwali win i winobrań organizowanych na terenie całej Alzacji, można zdegustować siedem odmian wina alzackiego w niezwykle świątecznej atmosferze.

 

Góra
 
Okładka



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone