Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



TERRORYŚCI W SIECI

Kuba Szwarc



 


Terroryzm jest na językach wszystkich. Po dwóch zamachach, z 11 września i 11 marca (o Bali nie wspominając), widmo eksplozji w warszawskim metrze spędza sen z powiek niejednemu politykowi, i podróżnemu stołecznego ZTM.

Terroryzm ostatnio kojarzy nam się generalnie z brodatymi facetami z turbanami na głowach. Nic bardziej błędnego. Żeby się o tym przekonać, wystarczy wejść na stronę www.terroryzm.com. Ta witryna to tak naprawdę zbiór artykułów na temat światowego terroryzmu. Podzielone są one na rozdziały. Niektóre są bardziej, inne mniej rozbudowane. I tak na przykład w dziale "organizacje terrorystyczne" jest aż 60 tekstów. Dotyczą między innymi włoskich Czerwonych Brygad, albo izraelskiej Hagany. Nie wszyscy chcą sobie dzisiaj zdać sprawę z tego, że ta powstała po I wojnie światowej organizacja, z której wywodzi się armia izraelska, stosowała metody mniej więcej takie same jak dzisiaj terroryści palestyńscy.
Dostrzec można niestety pewne zachwianie równowagi w tych opisach. Na przykład Al Kaida jest opisana tak szeroko, jak na to zasługuje. Podobnie ETA. Natomiast niemiecka Rote Armee Fraktion została opisana ledwie w kilku zdaniach. Jak na organizację, która w latach 70-tych stawiała na nogi całą zachodnioniemiecką policję, to zdecydowanie za mało. Działacze RAF to, by tak rzec, klasycy terroryzmu. Ale z opisywanej strony się tego nie dowiemy. Autorzy powinni wysilić się bardziej niż jedynie kopiować to, co publikuje encyklopedia Onetu. Podobnie w rozdziale dotyczącym postaci terrorystów: brak duetu Baader - Meinhof jest po prostu poważnym błędem.

To na szczęście jednak nie wszystko. Z wortalu można się też co nieco dowiedzieć o działaniach państw przeciwko terrorystom. Szczególnie cenne są wzmianki dotyczące przepisów prawnych. Odpowiedzią na terror nie może być przecież terror. Dlatego niezwykle ważne jest, by sprecyzować na przykład, czy walka z terroryzmem jest usprawiedliwieniem dla zabójstw dokonywanych w imię walki z terroryzmem.
Wśród sporej dawki wiedzy czysto encyklopedycznej znaleźć można również parę tekstów o nieco bardziej "filozoficznym" charakterze. Tak jest z "rozważaniami na temat terroryzmu". W sumie jest to ciekawa strona dla tych, którzy potrzebują zdobyć elementarne wiadomości dotyczące terroryzmu. Po szczegóły trzeba grzebać dalej.

 

www.terroryzm.com

 

 

Góra
 
Okładka



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone