Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
KONDUKTOR ŁASKAWY
Łukasz Dzieszkowski

Jerzy Brzeziński dojeżdża do pracy z Nysy. Posadę konduktora zawdzięcza matce, która niegdyś była kierownikiem tamtejszej drużyny.
- Kiedy siedem lat temu przyjmowałem się do pracy, kolej naprawdę dobrze prosperowała, a teraz... Gdyby ktoś mi dał 2500 zł, poszedłbym do innej pracy - mówi Brzeziński.

więcej...

ZIMOWY SPACER
Olaf Ważyński

W promieniach słońca Krzyżna Góra wydawała się jeszcze bardziej wyniosła niż zwykle. W schronisku Szwajcarka było zimno i pusto, nawet na sprzedawcę w bufecie musiałem chwilę poczekać. Ale za to gorąca herbata pita podczas takiego zimowego spaceru smakuje wybornie!

więcej...

Z KWIECISTEJ MOWY NIE WYŻYJEMY
Łukasz Dzieszkowski

Pamiętam jak nasi parlamentarzyści tłumaczyli: został podpisany kontrakt na zakup samolotów, jesteśmy krok od UE. Jednym słowem pięknie. Nasz kraj zacofany?! Ależ skąd Oczywiście na co dzień spotykamy się z pewnymi niedogodnościami, ale to mało ważne. One są niczym, bo jest dobrze. Nie trzeba być wybitnym ekonomistą, czy wykształconym wszechstronnie człowiekiem, by stwierdzić, że sytuacja nie jest za dobra. Ba! Jest gorsza niż tragiczna.

więcej...

SOCZYSTE BRZMIENIE
Marta Brell
To było tuż przed tzw. Walentynkami. Dostałam zaproszenie na koncert w warszawskim klubie Arco. Miał grać zespół a.n.t. Nazwa nic mi nie mówiła, a okazja odstręczała - jestem gorącą przeciwniczką przeszczepiania obcych świąt na nasz grunt. Na koncert więc nie poszłam, posłuchałam sobie jednak płyty a.n.t, by zorientować się, czy coś straciłam. Jednak straciłam!
więcej...

KOLORY MIŁOŚCI
Plastuch
"Piętno" to romans. Chyba najdziwniejszy, jaki widziałem. Scenariusz oparto na książce Philipa Rotha. Mniejsza o mezalians, jakim jest uczucie profesora literatury klasycznej do sprzątaczki college'u dorabiającej sobie dojeniem krów. Istotniejsze jest to, że cały film podszyty jest wątkiem rasowym.
więcej...

REJS MARZEŃ
Piotr Kisiel
Widzę siebie w wyobraźni, wpływającego na lśniącym jachcie do zatoczki na jakiejś małej wysepce w zapomnianym zakątku świata. Takie marzenie można spełnić. Odpowiednią ofertę mają na swojej stronie internetowej organizatorzy "EkoRejsu" dookoła świata.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

"Rok Żubra" rozpoczął się w Białowieskim Parku Narodowym. W tym roku mija 75. rocznica restytucji, czyli uratowania tego gatunku od zagłady. Po zupełnym wytępieniu pierwsze żubry wróciły do Białowieży w 1929 roku, a naukowcy zaczęli prace nad ich uratowaniem. Dziś w polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje około 350 żubrów. Według niektórych specjalistów, to za dużo. Tylko raz w historii żubry znikły z Puszczy Białowieskiej. Przed I wojną światową było ich tam ponad 700, ale ginęły z ręki człowieka - ostatni żubr zginął z rąk kłusowników. W 1924 roku na świecie były zaledwie 54 żubry, teraz są 3 tysiące. Obchody "Roku Żubra" będą trwały cały rok. W marcu w ich ramach zostanie otwarte, po generalnym remoncie i przebudowie Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN. Będą też wystawy, sympozja naukowe, nowe wydawnictwa i imprezy dla turystów i leśników.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!



Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:



Z ostatniej chwili:
Henryk VIII grywał w piłkę nożną - odkryli naukowcy. Wzmiankę o specjalnych butach służących do gry w piłkę nożną odnaleziono w trakcie ostatniej analizy spisu inwentarza angielskiego monarchy. Zapis pochodzący z XVI w. jest najwcześniejszym świadectwem istnienia tego typu obuwia. Para sportowego obuwia została wykonana w 1525 r. przez królewskiego szewca Corneliusa Johnsona. Piłka nożna, w jaką grywano w XVI-wiecznej Anglii znacznie odbiegała od obecnego oblicza tej dyscypliny. Mecze, w których nieraz brało udział nawet kilkaset osób, rozgrywano na olbrzymich boiskach lub na ulicach miast. W późniejszym okresie rozgrywki piłkarskie często były obejmowane oficjalnym zakazem z powodu rozruchów społecznych, jakimi zwykle kończyły się te brutalne walki sportowe, bardziej przypominające dzisiejsze rugby niż piłkę nożną.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największe aukcje online, emocje i super oferty!]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - 8 MARCA!



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone