Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch - Wizja lokalna
Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



PRAWDZIWI PIRACI

Irek Nowak



 


Funkcjonują w powszechnej świadomości wyłącznie dzięki mniej lub bardziej głupkowatym filmom. Dlatego zawsze mają opaskę na oku, albo też drewnianą protezę zamiast nogi, i oczywiście hak w miejsce odciętej dłoni. Tak w kulturze masowej wyglądają piraci.

Przedstawiani są z reguły sympatyczni awanturnicy. W zależności od wymysłów władców masowej wyobraźni są szarmanckimi łotrami, którym życie mija na walce z wymuskanymi oficerami floty brytyjskiej, hiszpańskiej, francuskiej (niepotrzebne skreślić), bądź też sadystami wieszającymi od czasu do czasu na masztach najbardziej niezdyscyplinowanych członków załogi.
Ile w tym prawdy, któż raczy wiedzieć? Są na szczęście ludzie, którzy próbują przybliżyć prawdę o morskich bandytach. Taką osobą jest na przykład twórca strony "Piraci, bukanierzy i korsarze". Autor z góry uprzedza, że piractwo jest w jego ujęciu zagadnieniem wyłącznie historycznym, nie zajmuje się współczesnymi przedstawicielami tego niecnego fachu.
Pierwsze zetknięcie ze stroną pozwoliło mi wreszcie pojąć, w czym tkwi różnica między piractwem a korsarstwem. Tymi drugimi dżentelmenami byli marynarze, którzy działali "na własny rachunek", ale z upoważnienia jakiegoś państwa. Jako żywo przypomina to proceder wynajmowania najemników. Autor przybliża też nieco historię bukanierów - czyli rzezimieszków, którzy w XVII wieku łupili statki poruszające się po Karaibach. W przystępny sposób wyjaśniane są też inne zagadnienia wiążące się z marynistyką. Można też znaleźć biografie najsłynniejszych piratów. Niektóre są fascynujące. Z lektury dowiedziałem się między innymi, że słynnymi piratami były również kobiety. I tak na przykład niejaka Mary Read została schwytana i skazana przez Brytyjczyków na śmierć. By uniknąć stryczka kobieta zaszła w ciążę. Prawo nie pozwalało na egzekucję ciężarnych. Kobieta nie tylko ocaliła w ten sposób życie, ale też zyskała wolność. Wyszła za mąż, urodziła jeszcze ośmioro dzieci, zmarła w wieku około 80 lat. To się nazywa awanturnicze życie! Niestety koledzy po fachu Mary Read kończyli swój żywot w dość makabrycznych okolicznościach. Niejaki Calico Jack Rackham został powieszony, a jego ciało zostało wystawione na widok publiczny w klatce jako przestroga dla innych piratów.
Bardzo ciekawych informacji dostarcza dział poświęcony statkom, z których korzystali piraci. Ze zdumieniem odkryłem, że wcale nie były to tylko wielkie ciężkozbrojne jednostki. Popularnym narzędziem były często najzwyklejsze... pirogi. Oczywiście służyły wyłącznie do dokonywania abordażu statków, które płynęły blisko brzegu.
Osobnym zagadnieniem, któremu autor strony poświęcił trochę miejsca jest słynna bandera piracka. Jest też opis najbardziej znanych gier komputerowych z piratami w roli głównej. "Piraci, bukanierzy i korsarze" to strona w sam raz do wstępnego zapoznania się z tematem morskich rozbójników. Kto wie, może zrodzi się z tego życiowa fascynacja?

 

Góra
 
Okładka



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone