Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



OSTATNI DZWONEK

Karolina Ćwiercz




Niszczymy przyrodę w samobójczy dla nas sposób. Ona wzywa nas, tak jak potrafi, żebyśmy się opamiętali. My jednak ciągle nic sobie z tego nie robimy. Kataklizmy, powodzie, nieznane wcześniej zarazy... Jesteśmy wyjątkowo aroganccy, nie zauważamy ciągłych ostrzeżeń. A może nie ze wszystkiego zdajemy sobie sprawę?

Jeśli ktoś nie rozumie, że to już ostatni dzwonek, powinien zajrzeć na stronę "Na ratunek ziemi". To kompendium wiedzy o zagrożeniach przyrody. Mamy tu kilka działów, każdy dotyczy innej dziedziny, ale sprowadza się do jednego. To po prostu kronikarska relacja z tego, jak człowiek niszczy Ziemię. Pierwszy dział - "co zanieczyszcza środowisko". Kilka sporych tekstów na temat efektu cieplarnianego, dziury oznowej, przemysłu, znikających lasów tropikalnych. Następny dział - "ginący świat dzikich zwierząt". Nazwa mówi sama za siebie. Po kolei wymienione zwierzęta, które - jeśli nic się nie zmieni - nasze pokolenie może oglądać jako ostatnie. Następny rozdział - "woda życiodajna substancja" - i jeszcze kilka innych tematów opracowanych w sposób bardzo obszerny, i chyba równie rzetelny.
Do stworzenia strony autorka posłużyła się danymi, które zebrała z kilku źródeł. Wydawnictwa są wymienione, każdy może więc je odszukać i jeszcze bardziej swoją wiedzę pogłębić. Sporo miejsca zajmują też porady dotyczące tego co robić, by ratować przyrodę. Siłą rzeczy są to raczej działania instytucjonalne, a nie indywidualne. Stąd mowa jest raczej nie o tym, by zakopywać puszki w lesie - to nie ta skala. Tu porady dotyczą działań zdecydowanie szerszych. Autorka pisze o organizowaniu i działalności parków narodowych, ogrodów zoologicznych, a także współpracy międzynarodowej.
Zaciekawiły mnie zwłaszcza ogrody zoologiczne. Swego czasu były one ostro krytykowane przez obrońców dzikiej przyrody. Zgodnie z ich pojmowaniem sprawy ogrody dla zaspokojenia ciekawości publiczności przywoziły z najdzikszych zakątków ziemi wyjątkowe okazy zwierząt - dokładając się w ten sposób do zniszczenia ekosystemu. Dzisiaj rozumowanie jest już chyba nieco inne. Otóż z lektury strony dowiedziałem się, że właśnie w ogrodach zoologicznych uratowano żubra, chińskiego jelenia milu, czy połuniowoamerykańską małpkę marmozetę. Niestety dla kilku uratowanych gatunków na ziemi nie ma już miejsca. Wprawdzie zwierzęta te istnieją w ogrodach zoologicznych, ale ich naturalne środowisko zostało już zniszczone. Nie ma więc szans na ich powrót do świata dzikiej natury. Tak jest z gęsiami nene na Hawajach i jeleniem milu w Chinach.
Witryna jest merytorycznie bardzo ciekawa. To obowiązkowe miejsce dla każdego internauty, którego interesuje ekologia. Niestety technicznie strona jest nieco niedopracowana. Otóż gdy wędruje się po różnych zakątkach tego rozbudowanego wortalu nie ma sposobu, by przechodzić bezpośrednio z działu do działu. Po kliknięciu w jakiś temat zawsze jesteśmy przekierowywani na stronę główą, dopiero potem trzeba ponownie szukać interesującego nas linku. To prawdopodobnie jakiś prosty błąd webmastera. Jest to jednak dość przykre przy długotrwałym przeglądaniu zawartości.

 

 

Góra
 
Okładka



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone