Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



SKRZYNKA DLA NIETOPERZA

Paweł Gałązka




Są zawsze bardzo blisko nas, a jednak z reguły nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nietoperze. Wystarczy trochę podnieść głowę gdy się ściemnia i przekonać się. Nawet w wielkim mieście są miejsca, gdzie bez trudu można znaleźć fruwające ssaki.

W Polsce występuje aż 21 gatunków tych zwierząt. Warto poświęcić im trochę uwagi. Na początek przyda się trochę przygotowania teoretycznego. Polecam wizytę na witrynie Nietoperze.
Strona ma dwojaki charakter. Z jednej strony jest prawdopodobnie pełną (nie potrafię tego ocenić) dokumentacją naukową dotyczącą tematu. Są tu wymienione i opisane wszystkie wystęujące u nas gatunki, publikacje naukowe, są zaproszenia na konferencje chiropterologiczne. Z drugiej strony są informacje nieco bardziej "przyziemne". Można znaleźć dowcipy z nietoperzami w roli głównej ("Jakie jest największe niebezpieczeństwo śpiącego nietoperza? Rozwolnienie"), ciekawostki, legendy, a nawet poezję.
To co moim zdaniem kuleje, to zdjęcia. Aż się prosi, by zamieścić je na takiej stronie. Niestety jest ich dosłownie parę. Wiele można się za to dowiedzieć o echolokacji. Jak wiadomo jest to absolutnie niezwykła cecha tych zwierząt.
Jeśli ktoś nie ma uprzedzeń, nie boi się, i chce wiedzieć gdzie dokładnie w jego otoczeniu mieszkają nietoperze, to najlepiej niech zrobi im skrzynkę. Tak, tak! Skrzynki można robić dla ptaków, ale i dla nietoperzy. W tym drugim przypadku zbudowanie jednej skrzynki nie ma jednak większego sensu. Trzeba ich zrobić kilka, albo nawet kilkanaście i rozwiesić - najlepiej w lesie. Nietoperze mogą się w nich pojawić bardzo szybko. Czasami trzeba jednak na nie bardzo cierpliwie czekać, nawet kilka lat. Zasiedlą tylko część domków - nigdy wszystkie. Ale mimo to wysiłek jest wart zachodu. W Polsce nietoperze są pod ochroną. Aż sześć polskich gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Każda pomoc dla tych zwierzaków jest mile widziana.
Znaczna część strony zawiera informacje o instytucjach, które zajmują się pomocą dla tych ssaków. Chodzi o Porozumienie dla Ochrony Nietoperzy (PON) i kilka innych stowarzyszeń. Zawsze podana jest osoba z którą można się skontaktować, witryna internetowa, adresy, telefony, itp.
Niestety strona www.nietoperze.pl pod jednym względem bardzo rozczarowuje. Wygląda na to, że od co najmniej roku nie była w ogóle aktualizowana. Bibliografia chiropterologiczna kończy się na 2002 roku. Na stronie cały czas "wiszą" zaproszenia na ubiegłoroczne imprezy. O ewentualnych działaniach miłośników przyrody w czasie kończących się wakacji nie ma ani słowa. Szkoda.

 

 

Góra
 
Okładka



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone