Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



ZOMBIE SĄ WŚRÓD NAS

Kinga Malec



 


Wyjaśnijmy to od razu: "Wysyp żywych trupów" to komedia. Choć na ekranie oglądamy dziesiątki wyjących i wybałuszających puste oczy sztywniaków, tym razem ma to nas nie straszyć, ale śmieszyć. A jednak jest i śmiesznie, i straszno. Bo te tłumy zombie - to my.

Czy nie czujesz czasami, że otaczają cię zombie? - pytają twórcy "Wysypu żywych trupów". Przyjrzyjcie się wujkowi gapiącemu się bezmyślnie w telewizor. Zwróćcie uwagę na senne kasjerki w supermarketach, machinalnie powtarzające te same ruchy. Popatrzcie na ludzi, którzy co dzień rano sztywnym krokiem wędrują ulicami do pracy. Czy oni, czy my jeszcze żyjemy?
Taki sygnał ostrzegawczy daje Edgar Wright już na początku filmu. Kiedy dziwna choroba na serio zaczyna atakować społeczeństwo, nikt wydaje się tego nie zauważać. Oprócz Shauna, głównego bohatera, który nie rozumie, co się dzieje, ale instynktownie wyczuwa, że to nic dobrego.
Shaun (Simon Pegg) jest typem nieudacznika, który marnuje życie w pubie "Winchester", a swoje wieczne niezdecydowanie przypłaca utratą dziewczyny. Chciałby dobrze, ale... nigdy mu nie wychodzi. Choćby nie wiadomo jak się starał, i tak zawsze w końcu wyląduje w "Winchesterze", tym azylu ciepła i bezpieczeństwa, ze szklanką piwa w dłoni, obok swego wiernego kumpla, Eda. Ale kiedy tajemnicza epidemia zmieni mieszkańców miasta w chodzące żywe trupy, Shaun też zmieni się nie do poznania. Przejmie inicjatywę i wykaże się talentem przywódczym.
Całe szczęście, że ten film nakręcili Brytyjczycy. Ma dzięki temu ów specyficzny posmak lekkiego absurdu. Humor też jest lekki, chociaż jest parę gagów cięższego kalibru. Na ogół jednak trzyma poziom. Moja ulubiona scena to ta, w której bohaterowie okładają żywego trupa kijami bilardowymi w rytm piosenki "Don't Stop Me Now" grupy Queen. Wygląda to prawie jak jakaś burleska Chaplina.
W "Wysypie..." grają aktorzy raczej mało znani polskiemu widzowi. Wyjątkiem są tu Penelope Wilton, znana choćby z ról w "Krzyku wolności", czy niedawno w "Dziewczynach z kalendarza" oraz Bill Nighy, pamiętny Billy Mack z filmu "To właśnie miłość". Wszyscy jednak grają kapitalnie, zwłaszcza Nick Frost w roli Eda, obleśnego lenia i niechluja.
"Wysyp żywych trupów" to parodia kultowej trylogii o snujących się ulicami zombie. Ale jest to także satyra na przeciętnych Brytyjczyków - drętwych, zasadniczych, ułożonych. Po prostu sztywnych. "Jest ich całe mnóstwo, nawet w twoim domu" - zdaje się mówić Edgar Wright, i zachęca - "Zrób coś, zanim będzie za późno".

 

Góra
 
Okładka



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone