Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



SIECIOWY OMNIBUS?

Janusz Rogowski



 

 


W internecie można znaleźć wszystko, absolutnie wszystko. Jest tylko jeden problem: jak? To już jest wiedza tajemna. Czasami się udaje, czasami nie. W zasadzie najlepszym sposobem jest korzystanie z przeglądarek. Ale jest grupa ludzi, którzy mają znacznie ambitniejszy pomysł, niż zbudowanie przeglądarki. Oni chcą zbudować największą encyklopedię w sieci. Stronę, na której będzie dostępne każde hasło. Budowa tej strony już trwa - to tak zwana "Wolna Encyklopedia Wikipedia".
Pomysł jest prosty. Zredagowanie takiej encyklopedii jest zadaniem ponad siły nawet setki osób, dlatego poszczególne hasła mogą opracowywać wszyscy. Każdy, kto ma na to ochotę, może nadesłać swoją wersję opracowania danego hasła, zrzekając się przy tym praw autorskich, a więc jakichkolwiek korzyści. Można przy tym czerpać z innych opracowań, pod warunkiem wszakże, że również nie są obciążone prawami autorskimi. Administratorzy strony zastrzegają sobie przy tym prawo do przeredagowywania haseł. To zrozumiałe - gdyby tak nie było, mogłoby pojawić się mnóstwo błędów merytorycznych.

W tej chwili na polskiej "Wikipedii" jest ponad 11 tysięcy haseł. To wciąż za mało, by wpadać w zachwyt. Na przykład wśród barokowych kompozytorów niemieckich znajdziemy oczywiście Jana Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Händla, nie ma jednak Dietricha Buxtehudego. I tak jest niestety w każdej możliwej dziedzinie.
Wikipedia to projekt międzynarodowy. Wolna encyklopedia realizowana jest w wielu językach. Co ciekawe - w niemieckiej wersji hasło "Dietrich Buxtehude" ma swoje opracowanie. Zresztą niemiecka Wikipedia ma ponad 20 tysięcy haseł - niemal dwa razy więcej niż polska. Dla równowagi zaznaczę, że u nas jest Penderecki, a u Niemców nie. Przed autorami z Polski, Niemiec i innych krajów jeszcze sporo pracy, a realizacja marzenia o największej encyklopedii jest bardzo odległa.


 

http://pl.wikipedia.org

 

INNE CIEKAWE WITRYNY:

Władca Pierscieni - RPG

Oni, ona i strona

Podróż w czasy Empire'u

Poznań inaczej

 
Góra
 
Okładka



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone