Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



PRZEPRASZAM, KTÓRA GODZINA?

Grażyna Wiatr



 


Szczęśliwi czasu nie liczą, mówi stare porzekadło. Członkowie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków zdają się tym nie przejmować. Wręcz przeciwnie. Ich pasja dowodzi, że odmierzanie czasu też może być, w jakimś sensie, miarą szczęścia. A przynajmniej satysfakcji.

Klub powstał po to, by ożywić szeroko pojętą "edukację zegarkową". Mało kto, spoglądając na zegarek, jest świadom tego, że jeszcze sto lat temu przedmiot ten należał do dóbr luksusowych. Dziś, w dobie zegarków elektronicznych, te nakręcane nie budzą już większego zainteresowania. Celem Klubu jest przywrócenie im należnego miejsca i zasłużonej chwały w gronie powszechnych przedmiotów użytkowych, ozdobnych i kolekcjonerskich. Ma temu służyć klubowa witryna internetowa.
Strona jest przygotowana bardzo profesjonalnie i starannie. Od razu widać, że wśród jej autorów są ludzie z branży zegarmistrzowskiej - precyzyjni detaliści. Dzięki zgromadzonym materiałom dowiemy się między innymi, kiedy powstały pierwsze zegary wodne i słoneczne, a także mechaniczne, gdzie zbudowano pierwszy zegar wieżowy, od kiedy zaczęto odmierzać sekundy, a także kto założył w Genewie pierwszą fabrykę zegarków (Polacy!). Historia zegarmistrzostwa obejmuje także sylwetki teoretyków mechaniki zegarowej, wynalazców i producentów.
Kto choć raz odwiedził Pragę i oglądał słynny Orloj, kto w południe stał pod wieżą poznańskiego ratusza, albo słuchał bicia Big Bena - ten wie, że są zegary, bez których świat wyglądałby inaczej. Dział poświęcony najsłynniejszym zegarom jest niestety jeszcze niekompletny. Szkoda też, że nie ma w nim fotografii.
Na stronie wyszczególnione są światowe muzea zegarów - z danymi teleadresowymi i odnośnikami do ich witryn internetowych. Muzea polskie zasłużyły najwyraźniej na obszerniejszy opis i zdjęcia. Autorzy zapraszają nas między innymi do słynnego muzeum w Jędrzejowie, czy Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku.
Osobny dział obejmuje zagadnienia związane z produkcją i handlem współczesnymi zegarami i zegarkami. W samej Szwajcarii jest tylu producentów, że nawet nie odważyłam się policzyć. Z tych samych powodów wykaz producentów pozaszwajcarskich został ograniczony do tych najważniejszych. Bogato prezentuje się lista producentów polskich. Przy okazji dowiedziałam się, że jest w kraju firma, w której można zamówić... zegary słoneczne.
Jeśli interesują Was protoplaści Waszych budzików i zegarków ręcznych, jeśli chcecie dowiedzieć się, jaki wkład wnieśli Polacy w rozwój branży zegarmistrzowskiej, albo marzycie o luksusowym czasomierzu, a nie wiecie, które produkty są najbardziej prestiżowe - zajrzyjcie na stronę Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków. Jedyne, czego nie polecam, to rubryka "Dowcipy o zegrakach". Stare i nieśmieszne. Akurat tutaj Klubowiczom czas się zatrzymał...

 

Góra
 
Okładka



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone