Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



MUNDIAL CUDÓW

Sprawca Naczelny




Skończył się mundial. Piłka "kopana" na razie odchodzi w cień innych wydarzeń. Pozostały w nas mieszane odczucia. Były to bowiem mistrzostwa wyjątkowe.

Dla Polaków wszystko zaczęło się i skończyło na etapie rozgrywek grupowych. Nie mam zamiaru analizować przyczyn tak fatalnej porażki, bo to po stokroć zrobili już fachowcy i pseudo-fachowcy (podobno na piłce zna się każdy Polak). Pocieszam się tylko tym, że przecież ktoś musiał odpaść, żeby kto inny mógł przejść do ćwierćfinałów. Polska drużyna zrobiła to jako pierwsza. Przynajmniej w tej dziedzinie jesteśmy pierwsi na świecie.
Klęska polskiej reprezentacji nie była dla mnie zaskoczeniem. Nie jestem aż tak wielkim optymistą, by wierzyć, że skompletowana w pośpiechu i byle jak drużyna osiągnie jakikolwiek sukces. Ale to już problem trenerów i prezesów. Podobno szykują się zmiany w polskiej piłce. W to też nie bardzo wierzę.
Ale wróćmy do mundialu. Wyjątkowość mistrzostw nie polegała na szybkim odpadnięciu tych, czy innych zespołów. Aczkolwiek awans Ghany do jednej ósmej finału mógł być dla niektórych zaskoczeniem. Mundial 2006 był przede wszystkim wyjątkowo nasycony brzydkimi faulami. Na mistrzostwach świata w Niemczech sędziowie pokazali niemal 300 żółtych kartek i blisko 30 czerwonych. To rekord w całej historii mundialu. Szczytem brutalnej gry był mecz Portugalii z Holandią. Piłkarze obu drużyn chyba pomylili piłkę z nogami przeciwników. 16 żółtych kartek i 4 czerwone - to ciekawy wynik, ale chyba nie o takie wyniki chodzi w tej grze.
Symptomatyczny w tym kontekście jest wybryk Zinadine Zidane'a w ostatnim, finałowym meczu mistrzostw. Nie wiem, czym sprowokował go Marco Materazzi, ale cios głową "z byka" w pierś to najmniej spodziewana reakcja. Za którą słusznie należała się czerwona kartka. Sęk w tym, że sędzia zdarzenia nie widział. O kartce dla "Zizou" prawdopodobnie zadecydował zapis wideo całego zdarzenia, o którym arbiter główny został poinformowany przez sędziego technicznego. Tymczasem parę tygodni wcześniej FIFA po raz kolejny uzgodniła, że zapis wideo nie będzie brany przez sędziów pod uwagę. Gdzie konsekwencja? Nie bronię chamskiego zachowania Francuza, ale wypadałoby trzymać się własnych ustaleń. Co do Zidane'a zaś, to francuscy kibice powinni mu szczególnie podziękować za ten incydent. Blamaż na całej linii.
Mimo licznych fauli mundial był wyjątkowo nudny. Poza dosłownie kilkoma ciekawymi meczami, na boiskach działo się niewiele. Ten zarzut padał niestety także pod adresem drużyn z górnej półki. Niektóre spotkania były nudne, inne męczyły i piłkarzy i kibiców. Gwiazd było mało, pasjonujących widowisk w zasadzie w ogóle. I jeszcze na dodatek wszyscy faworyci grali tak, jakby bali się nie tylko przeciwników, ale nawet samych siebie. Nuda, panie. Nic się nie działo.
Z całą pewnością mistrzostwa w Niemczech przejdą do historii ze względu na rekordową ilość błędów i kontrowersyjnych decyzji sędziów. Przeoczyć faul w polu karnym, albo przeciwnie - podyktować "jedenastkę" za urojone przewinienie - to się może zdarzyć każdemu arbitrowi (chociaż tych przypadków było zdumiewająco dużo). Ale trzy żółte kartki dla jednego zawodnika to już przesada. O czym myślał sędzia Graham Poll, kiedy pokazał drugą żółtą kartkę Josipowi Simunićowi i nie usunął go z boiska? Na pewno nie o przepisach, bo te miał chyba w tzw. głębokim poważaniu. Czego skutkiem była nieuznana bramka dla Australii. Zarzuty o sprzyjanie tej czy innej drużynie padały także pod adresem innych arbitrów. To akurat nic nowego, ale ilość tych przypadków pomocy też była wyjątkowo duża.
Na zakończenie jeszcze kilka słów o kibicach. To oni byli prawdziwymi gwiazdorami tych mistrzostw. Mundial obfitował w arcyciekawe przebrania kibiców obu płci, co skwapliwie pokazywali fotoreporterzy. W internecie było gęsto od zdjęć wymyślnie pomalowanych twarzy, ale przede wszystkim zgrabnych biustów i brzuszków pań różnych narodowości kibicujących swoim piłkarzom. Polscy kibice, ku zaskoczeniu niemieckiej policji, pokazali klasę, a burdy wszczynali chyba tylko Anglicy (co nie było niespodzianką).
Mundial, niczym tornado, przetoczył się przez miliony mieszkań na całym świecie. Wywołał różnorakie odczucia i - przynajmniej w moim przypadku - pozostawił znaczący ślad na życiu rodzinnym. Jeszcze miesiąc temu moja narzeczona wiedziała tyle, że piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Dziś, podśpiewując w łazience "Forza Italia", nie wie tylko jednego. Kto wymyślił te idiotyczne "oddychające" koszulki, które wyglądały tak, jakby piłkarze byli spoceni jeszcze przed wejściem na murawę.

 

Góra
 
Okładka



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone