Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



NIEBO Z KOMPUTERA

Irek Nowak




Czy można obserwować gwiazdy za pomocą sprzętu tańszego niż 200 - 400 złotych? Można! Miłośnikom komputerów wystarczy do tego jedynie ich ukochana maszyna i kamera internetowa zamocowana na statywie!

Aż nie chce się wierzyć! Marny sprzęt z najniższej półki może przynieść mnóstwo radości. Podziwianie gwiezdnych otchłani w taki sposób bardzo dokładnie opisuje strona Astronomia CCD.
Witryna pomyślana jest jako poradnik dla amatorów. Rzecz w tym, by pierwszy kontakt z astronomią nie zrażał. Przeciwnie - ma zachęcić do jeszcze większej dociekliwości, ma zrodzić pasję. Dlatego strona już na wstępie podzielona jest na trzy działy: dla amatorów, zaawansowanych i profesjonalistów. W ten sposób początkujący pasjonat może pielęgnować swoje zamiłowanie przez pokonywanie kolejnych, coraz trudniejszych zadań. Jakie możliwości otwierają się przed posiadaczami zwykłego komputera i kamery internetowej?
Na początek autor strony oferuje parę uwag na temat sprzętu. Jest tani i łatwo dostępny. Pośród całej masy różnych gadżetów o tej samej cenie można dokonać mniej lub bardziej precyzyjnego wyboru. Dotyczy to przede wszystkim kamer. Po detale odsyłam na stronę. Kamerka to jednak wciąż za mało. Trzeba na niej zamocować obiektyw od aparatu fotograficznego, bo oryginalny ma za małą średnicę. Z tego co można wyczytać na stronie nie jest to nic skomplikowanego. Pozostaje jeszcze komputer. Wystarczy najzwyklejszy rzęch z USB, potrafiący obsłużyć kilka wymienionych na witrynie programów graficznych. Nie musi to być żaden wyczynowy sprinter, wystarczy najzwyklejszy domowy, nawet kilkuletni komputer.
Po skompletowaniu "hardwaru" zaczyna się zabawa. Słońce, księżyc, planety, komety, gwiazdy, planetoidy, galaktyki - przed komputerowym astronomem otwierają się bramy kosmosu! Dla osiągnięcia upragnionego celu potrzeba jednak jeszcze trochę cierpliwości. W dziale "technika" poznamy technologię robienia kosmicznych zdjęć. W "krok po kroku" wszystko jest wyjaśnione tak, jak na to tytuł wskazuje. Parę mniej lub bardziej skomplikowanych porad - i można zaczynać. Na stronie Astronomia CCD zobaczycie, jakie efekty można osiągnąć w taki sposób. Zdjęcia aż zapierają dech w piersiach, zwłaszcza fotografie Księżyca.
Pozostała część witryny jest już bardziej "hermetyczna". W dziale "zaawansowani" i "profesjonaliści" są już przede wszystkim przedruki artykułów z gazet, bądź tekstów naukowych. W dodatku niektóre odnośniki są martwe. W sumie to jednak bardzo ciekawa strona.

 

 

Góra
 
Okładka



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone