Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



E-NCYKLOPEDI@

Elżbieta Jaromin




Encyklopedia jaka jest, każdy widzi - mógłby napisać Benedykt Chmielowski. Ta nie jest, jak inne. Podstawową różnicą jest mozliwość samodzielnego dodawania haseł. Do tej pory kompletowaniem zawartości encyklopedii zajmowały się wąskie grona naukowców. Rewolucja zaczęła się cztery lata temu.

"Każdy może się do nas przyłączyć - również TY! Bez żadnych formalności, możesz dodawać i modyfikować artykuły" - tak do wspólnej pracy zachęcają pomysłodawcy. Projekt Wikipedii - encyklopedii internetowej ruszył w styczniu 2001 roku. Do tej pory napisano ponad 50 tysięcy haseł. To sporo. Trzeba jednak jeszcze dużo zrobić.
Nazwa Wikipedia wywodzi się z hawajskiego zwrotu wiki wiki, oznaczającego bardzo szybko. Drugi człon pochodzi od greckiego paideia - (wy)kształcenie, wiedza i w tym samym znaczeniu funkcjonuje w wyrazie encyklopedia.

Zostań wikipedystą!

Autorem haseł do Wikipedii może zostać każdy. Jeśli masz wiedzę, którą chciałbyś się podzielić, możesz śmiało dołączyć do wikipedystów. Trzeba tylko pamiętać o kilku założeniach. Nie można dopisywać haseł nieencyklopedycznych, cudzych, czy reklamowych. Wklejając swój tekst, publikowany już gdzieś wcześniej, należy potwierdzić, że ma się do niego prawa autorskie. Wszelkie wpisy niezgodne z tymi zasadami są usuwane.
Czym jest polska Wikipedia? Przede wszystkim jest encyklopedią, ale inną niż tradycyjne, ponieważ opartą o mechanizm wiki. To także wspólnota autorów, którzy pracują nad doskonaleniem pomysłu. Wikipedia jest koncepcją opartą na wolnej dokumentacji oraz oprogramowaniem, które realizuje podstawowe idee społeczności i umożliwia działanie projektu. To również największy na świecie zbiór polskich tekstów publikowanych na wolnej licencji. Oznacza to, że jest dostępna dla wszystkich za darmo.

Wiki-świat

Warto wspomnieć również o kilku siostrzanych projektach. I tak na przykład pomysł Wikibooks ma na celu poszerzanie i rozpowszechnianie darmowych, otwartych do edycji treści wielojęzycznych podręczników szkolnych. Wikicytaty są zbiorem sentencji i maksym. Wikisłownik (wszystkie języki świata - język polski) z kolei jest połączeniem założeń różnych słowników: od frazeologicznych, etymologicznych przez leksykony imion własnych do słowników poprawnej polszczyzny i języka polskiego.
Z encyklopedii internetowej może korzystać każdy. Utworzone zostały działy (m.in. Nauki ścisłe i przyrodnicze, Czas i ludzie) oraz portale tematyczne (m.in. Fantastyka, Sport), dzięki którym łatwo znaleźć potrzebne hasło.

Czy pomysł się sprawdził?

Mamy XXI wiek. Nastał taki czas, kiedy w internecie możemy znaleźć już wszystko. Czemu więc nie encyklopedia? Sceptycy twierdzą, że Wikipedii nie można uważać za najważniejsze i najbardziej wiarygodne źródło informacji. Oczywiście, że nie. Trudno jednak zlekceważyć fakt, że zawiera mnóstwo przydatnych informacji. Można tam znaleźć hasła, których nie notują tradycyjne encyklopedie. Trzeba pamiętać, że nad encyklopediami z renomowanych wydawnictw, chociażby z PWN-u, długimi latami pracuje sztab specjalistów, a kolejne edycje i tak są stale uzupełniane i rozszerzane. Warto więc zaangażować się w tworzenie Wikipedii, bo do książkowej encyklopedii zagląda chyba każdy z nas, a im więcej chętnych ludzi do współpracy, tym projekt będzie doskonalszy.

 

Góra
 
Okładka



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone