Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
LEGENDA W KIELISZKU
Grzegorz Ritzer

Proszę spojrzeć na logo wódki Solid, którą produkują Delano i Agnew. Nazwa napisana jest charakterystyczną "solidarycą" - liternictwo niemal identyczne jak na oryginalnym znaku "Solidarności" stworzonym przez Jerzego Janiszewskiego. Wprawdzie na etykiecie wódki flaga jest nad literą "l", a nie nad "n", ale wiadomo, o co chodzi.

więcej...

TYDZIEŃ NA WYSPIE - część II
Olaf Ważyński

Właściciel restauracji na początek uraczył mnie szklanicą ciemnego irlandzkiego piwa, a zaraz potem zaserwował smacznie przyrządzoną flądrę. Następnego dnia nie szukałem już innych smażalni. Spałaszowałem u pana Stanisława solę, nazajutrz suma, kolejnego dnia - turbota i rybę maślaną. Ta ostatnia przypadła mi do gustu najbardziej. Mięciutka, delikatna, wprost rozpływała się w ustach.

więcej...

KOMNATA SINOBRODEGO
Ryszard Kólka

Pewnego dnia pan A. jak zwykle wyszedł rano do pracy, jednak przez nieuwagę zostawił swoją aktówkę w domu. Pani A. długo walczyła ze sobą, aż wreszcie postanowiła otworzyć wyjątkowo wypchaną tego dnia małą skórzaną teczuszkę. Między dokumentami, kluczami i kwitkami leżał zawinięty w papier brylantowy klejnot pani A.

więcej...

RODZINNE GRANIE
Arkadiusz Urnański

Na jednej z tras koncertowych Chuck Loeb poznał swoją żonę - Carmen Cuestę. Tworzą nie tylko rodzinę, ale i zespół, bowiem Cuesta jest ulubioną wokalistką Loeba. Jak wygląda praca małżonków nad wspólnymi nagraniami? Loeb opowiada, że do studia w piwnicy schodzi z żoną w przerwach między obiadem, a myciem naczyń.

więcej...

ZOMBIE SĄ WŚRÓD NAS
Kinga Malec
Przyjrzyjcie się wujkowi gapiącemu się bezmyślnie w telewizor. Zwróćcie uwagę na senne kasjerki w supermarketach, machinalnie powtarzające te same ruchy. Popatrzcie na ludzi, którzy co dzień rano sztywnym krokiem wędrują ulicami do pracy. Czy oni, czy my jeszcze żyjemy?
więcej...

LEWA OPCJA
Irek Nowak
Wyobraźcie sobie leworęcznego, który używa wyprofilowanych nożyczek przeznaczonych dla praworęczych. Nie ma sposobu... Okazuje się, że życie mogą ułatwić również specjalne linijki dla leworęcznych, temperówki, noże, joysticki, a nawet suwmiarki i kielnie! Jeśli mówić o równouprawnieniu, to powinni oni mieć dokładnie tak samo funkcjonalny i ergonomiczny sprzęt jak praworęczna większość.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Dziewięć nagich męskich postaci z żeliwa, najeżonych śrubami, stanęło na wrocławskim Rynku. To plenerowa wystawa Zbigniewa Frączkiewicza pt. "My z XX wieku". Ekspozycja podobno przypadła do gustu wrocławianom.
Wystawa była już pokazywana w różnych miastach w Polsce i za granicą. Największą sensację wzbudziła w Gorzowie Wlkp. Tamtejsze władze kupiły jedną z rzeźb i postawiły w centrum miasta. Zbulwersowany nagością postaci mieszkaniec Gorzowa zaatakował ją siekierą. Rzeźba została jednak posklejana i wróciła na swoje miejsce.
Zbigniew Frączkiewicz ukończył ASP w Warszawie. Mieszka i pracuje w Lubinie (woj. dolnośląskie). W 1990 roku otworzył w Szklarskiej Porębie galerię "F". Jednym z jego najważniejszych dzieł są "Ludzie z żelaza", seria monumentalnych figur tworzonych od lat 80-tych. Artyście udało się stworzyć 30 "Ludzi z żelaza", nazwanych przez niego "Golasami".

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Najniebezpieczniejszy zawód to czyściciel okien - wynika z zestawienia, sporządzonego przez brytyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe Churchill Insurance.
"Czyściciele okien pracują na dużych wysokościach i muszą być nieprawdopodobnie skoncentrowani" - wyjaśnił w sobotę rzecznik brytyjskiej firmy Greg Dawson. "Są praktycznie artystami cyrkowymi bez siatki ochronnej" - dodał. Z tego powodu są najczęściej narażeni na śmiertelny wypadek lub możliwość zranienia.
Na dalszych miejscach w tabeli najniebezpieczniejszych zawodów uplasowali się: żołnierz, strażak, rybak dalekomorski, pilot samolotu, policjant, dekarz oraz m.in. pracujący na rusztowaniach i artysta cyrkowy. Najbardziej bezpieczne zawody wykonują: ksiądz, menedżer bankowy, aptekarz i urzędnik biurowy.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największe aukcje online, emocje i super oferty!]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - 1 LISTOPADA!

www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone