Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
UTRACONA NIEWINNOŚĆ
Urszula Arczewska

Wykorzystywanie dziewczynek do reklamowania luksusowych ubiorów "sexy" przeznaczonych dla dorosłych może budzić skłonności pedofilskie. Jeszcze poważniejszą kwestią jest pozbawianie ich prawdziwego skarbu: dzieciństwa i dziewczęcości. Społeczeństwa wysoko uprzemysłowione redukują coraz bardziej dziecięce lata, niezbędne do ukształtowania się osobowości. Dziecko coraz wcześniej dorośleje, co paradoksalnie wiąże się z brakiem dojrzałości.

więcej...

IMPREZA NA POZIOMIE
Paweł Oses

Pięciu, może sześciu facetów urządziło sobie imprezę urodzinową. Był śnieżnobiały obrus, na nim półmisek z owocami. Na samym środku stał szampan, uszykowane były kryształowe kieliszki i talerze. Jakby tego było mało, obok stał ogromny samowar! Uczestnicy tej uczty mieli na sobie garnitury, śnieżnobiałe koszule, a pod szyją zawiązane krawaty. To wszystko na wysokości ponad 1500 metrów n.p.m., dobre pół godziny drogi od Murowańca w stronę Zawratu!!!

więcej...

NOWELIZACYJNA ZADYSZKA
Witold Filipowicz

Urzędnik, używając w sposób bezprawny przepisów o ochronie danych osobowych, ukrywał nie tylko kwalifikacje wybranego i zatrudnionego kandydata, ale odmawiał też podania nawet takich informacji, jak liczba złożonych ofert. Poziom kwalifikacji zawodowych wysokich i najwyższych urzędników administracji rządowej wprawić może niekiedy w osłupienie. Takie pojęcia jak etyka, moralność czy zwykła ludzka przyzwoitość dla niektórych zdają się nie istnieć.

więcej...

PRACOWITY SAKSOFONISTA
Vice Sprawca

Gwiazda Dave'a Koza na dobre rozbłysła ponad 10 lat temu. W 1993 roku ukazał się album "Lucky Man", który zapoczątkował błyskawiczną karierę saksofonisty. Płyta rozeszła się w nakładzie 700 tysięcy egzemplarzy, a Koz stał się gwiazdą największego formatu. Był jednym z kilku saksofonistów zaproszonych na ceremonię inaugurującą pierwszą kadencję prezydentury Billa Clintona.

więcej...

BYĆ NIKIM czyli MAGIA NIKIFORA
Olaf Ważyński
Czekałem na taki film wiele lat. "Mój Nikifor" to bardzo prosta historia. O człowieku, który na przekór wszystkiemu został malarzem. I o malarzu, w którym obudził się człowiek. Oraz o spotkaniu, które dało początek dziwnej przyjaźni. To film mądry i wzruszający.
więcej...

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
Irek Nowak
Witryna "Zdjęcia z Polski" jest niezwykle rzetelnym, obszernym i bardzo bogatym katalogiem zdjęć. Gdy się ogląda te fotki, to co chwilę człowiek doznaje wrażenia w rodzaju: "Boże, to u nas jest tak pięknie?". Zdjęcia bowiem są niezwykle urokliwe. Chciało by się zobaczyć na własne oczy każde sfotografowane miejsce!
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Polski Rekord Guinnessa w muzyce kameralnej! Pierwsza światowa próba ustanowienia pięciu rekordów w kategorii muzyki kameralnej odbyła się we wrześniu w Starogardzie Gdańskim. Były to: długość trwania koncertu, długość stałego akompaniamentu, liczba solistów, liczba słuchaczy i różnica wieku wykonawców pomiędzy najmłodszym i najstarszym solistą.
Koncert zakończył się w nocy, trwał 11 godzin i 8 minut. Wzięło w nim udział 240 wykonawców. Najmłodszy uczestnik miał lat 7, a najstarszy 75.
Długość akompaniamentu w wykonaniu Doroty Jabłońskiej-Mazurek zapisany zostanie w Księdze Guinnessa. Można było w repertuarze posłuchać utworów Beethovena, Bacha, Chopina, Gershwina, Vivaldiego, ale także na przykład pieśni ze "Skrzypka na dachu", a także wiele utworów współczesnych.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!



Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:



Z ostatniej chwili:
Wirus, który mówi do właściciela zarażonego komputera powstał w Turcji. Amus wykorzystuje wbudowany w Windows XP Windows Speech Engine. Gdy zaatakuje nasz komputer, usłyszymy: "How are you. I am back. My name is Mister Hamsi. I am seeing you. Haaaaaaaa. You must come to Turkiye. I am cleaning your computer. 5. 4. 3. 2. 1. 0. Gule. Gule." ("Gule, gule" to turecki odpowiednik "Bye, bye", "hamsi" to natomiast mała ryba żyjąca w Morzu Czarnym).
Firmy zajmujące się zabezpieczeniami antywirusowymi oceniają zagrożenie stwarzane przez Amusa jako niskie. Rozprzestrzenia się on za pośrednictwem poczty elektronicznej. Listy mają temat "Listen and Smile" lub podobny. Po otwarciu załącznika odtwarzany jest wspomniany komunikat. Wirus zmienia też stronę startową ustawioną w Internet Explorerze. Przekierowuje użytkownika na turecką stronę, na której można zapoznać się z niepochlebną opinią nt. miejscowych firm telekomunikacyjnych.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największe aukcje online, emocje i super oferty!]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - 4 PAŹDZIERNIKA!





www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone