Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
ZWIERZĘCA PRZYJAŹŃ NA GODZINY
Dmitrij Melnikov

Przedsiębiorcza właścicielka jednego z tokijskich sklepów zoologicznych jako pierwsza postanowiła sprzedawać psią miłość. Za 15 dolarów na godzinę. Firma gwarantuje zdrowie psa i "pełną psychologiczną całość". Można wziąć zwierzę do domu na dni wolne, a także w przerwie obiadowej po prostu pobawić się z psem w pobliskim parku.

więcej...

WILCZE SZLAKI
Olaf Ważyński

Samochód pędzi przez puszczę. Droga wije się między drzewami, przecina dukty i ścieżki. Skręcamy to w lewo, to w prawo. Po którymś z kolei zakręcie tracę orientację. Nasz kierowca jakimś cudem nie gubi się w tym labiryncie. - W Lasy Janowskie jeżdżę od trzydziestu lat - wyjaśnia z dumą. Lata wędrówek nie poszły na marne.

więcej...

WYŻYNY OLIMPU
Krzysztof Surma

Bohaterów kreuje telewizja. Telewizja może z kogoś uczynić gwiazdę, może też zrzucić z medialnego piedestału. W pamięci milionów zostają na ogół zwycięzcy, no i ci, których występ był kompletną klapą. Z pola widzenia znikają cisi bohaterowie, którzy pokonując barierę własnej słabości, poprawiając rekordy życiowe zdobywają piąte, szóste, no może czasem czwarte miejsca.

więcej...

AGRESYWNI INACZEJ
Daniel Kroński

Rock industrialny kojarzył się kiedyś z szaleńcami w rodzaju Nine Inch Nails. Facetami o rozwianym włosie i wzroku nieprzeniknionym, wyżywającymi się w graniu lekko elektronicznego rocka o ekspresji młota pneumatycznego i brzmieniu rodem z kombinatu metalurgicznego. Wciągnęła mnie ta specyficzna atmosfera tajemniczości, mroczne klimaty i szalony rytm. Agressiva 69 była dla mnie jednym z pierwszych polskich objawień industrialu.

więcej...

REŻYSER W PUŁAPCE
Lucjan Bilski
M. Night Shyamalan jako reżyser lubi zaskakiwać widzów. Przynajmniej sam tak twierdzi. O ile w "Szóstym zmyśle" zaskakujący zwrot akcji trzymał w kupie całą fabułę, to już w "Znakach" takiego "twistera" nie było (na czym zresztą ucierpiał cały film). Jego najnowszy film, "Osada" zaskakuje, ale nie satysfakcjonuje.
więcej...

Z NOŻEM W ZĘBACH
Irek Nowak
"Arsenalik" to witryna dla kompletnych maniaków, którym marzy się kariera w wojskowych jednostkach specjalnych, albo wyprawa do amazońskiej dżungli. Tam mogą się na przykład przydać tradycyjne nepalskie noże kukri, których rozmiary zbliżają się do broni, jakiej używali nasi kosynierzy. Kukri używane są przez żołnierzy ze specjalnych jednostek brytyjskich, w których służą nepalscy Gurkhowie. W jednej ręce karabin, w drugiej kosa - na ten widok ich wrogowie biorą nogi za pas!
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Książkę z drugiej połowy XIX wieku zostawił nieznany mężczyzna w pociągu z Krakowa do Wodzisławia Śląskiego. Poszukują go policjanci z Rybnika. Mężczyzna ten zadzwonił na policję i zwrócił się o pomoc w odnalezieniu zguby, nie zostawił jednak swoich danych. "Książkę odnaleziono na stacji końcowej w Wodzisławiu, jest ona teraz w komendzie policji w Rybniku" - powiedział Janusz Jończyk z zespołu prasowego śląskiej policji.
Policja czeka na kontakt pod numerami telefonów: (032) 42-95-200 lub (032) 42-95-255.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Jako "fascynującego brodacza" określali dyplomaci Ernesto "Che" Guevarę brytyjscy dyplomaci pracujący w Hawanie w ujawnionych obecnie tajnych raportach dla rządu w Londynie. Pisano o Guevarze, że był "być może najbardziej kompetentnym" wśród przywódców rewolucji kubańskiej. Dokumenty te, opublikowane z okazji zbliżającej się londyńskiej premiery filmu Waltera Sallesa, nakręconego według "Dziennika motocyklowego" Guevary, wyrażały podziw i sympatię dla osobowości argentyńskiego lekarza, który został "drugim człowiekiem" rewolucji kubańskiej po Fidelu Castro.
Cytowany raport, pochodzący prawdopodobnie z 1965 r., został przygotowany dla ówczesnego brytyjskiego ministra spraw zagranicznych, laburzysty George'a Browna. Minister rozpowszechnił dokument wśród pozostałych członków rządu.
Ernesto "Che" Guevara został zamordowany w 1967 r. w Boliwii w wieku 39 lat. Rozkaz zastrzelenia ciężko chorego jeńca wydał dowódca żołnierzy, którzy schwytali go w górach, gdzie bezskutecznie starał się pozyskać poparcie miejscowych Indian dla swego małego oddziałku partyzanckiego. Tak skończyła się podjęta przez Guevarę próba przeniesienia na kontynent rewolucji kubańskiej.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największe aukcje online, emocje i super oferty!]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - 6 WRZEŚNIA!

www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone