Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 W numerze między innymi:
POWIAŁO GROZĄ
Sprawca Naczelny

Nie trzeba mieć wampirzych zębów lub roztaczać intensywnego zapachu siarki, by budzić strach. Wystarczy często mówić straszne bzdury, albo spowodować straszny bałagan. Od pokazywania groźnych postaci nie stroni żadna ze stacji telewizyjnych. Widać je też na plakatach, w prasie i w internecie. No i na żywo, przy najróżniejszych okazjach. Pokazują się bardzo często, stąd wniosek, że Polacy lubią się bać.

więcej...

RYBA POD LATARNIĄ
Olaf Ważyński

W Jarosławcu wydeptałem każdy skrawek ulic, znałem wszystkie ścieżki, leśne polanki i najlepsze kawałki plaży. Chociaż z plażą to różnie bywało. Czasem wystarczył nocny przypływ, i nazajutrz wszystko wyglądało inaczej. Morze ostro szturmowało wybrzeże, nierzadko podmywając i zabierając spore połacie wydm i klifów.

więcej...

BEZPŁATNA FIKCJA
Sebastian Baka

Tylko idiota może dzisiaj twierdzić, że w Polsce jest bezpłatna służba zdrowia, albo że dostęp do niej jest równy. Skoro płacimy podatki i nic z tego nie mamy, to po co płacić? Po co udawać, że mamy coś za darmo? Jesteśmy świadkami powstania skrajnie nieetycznego systemu, w którym władza leczy się w szpitalach dla elit, przybytkach utrzymywanych za pieniądze poddanych, a plebs musi sobie radzić sam.

więcej...

(POZYTYWNA) ENERGIA WULKANU
Marta Brell
Cóż może silniej kojarzyć się ze słonecznymi Karaibami od muzyki reggae? Znam takich ortodoksyjnych "regałowców", którzy nie uznają pozakaraibskich produkcji, ale umówmy się - reggae można grać wszędzie. Ważny jest duch, a zarazem wyczucie lekkości i pulsu jamajskich rytmów. Dobra muzyka reggae może powstać i w Polsce. I powstaje. Na przykład w Malborku.
więcej...

SPOWIEDŹ OSZUSTA
Lucjan Bilski
Nakręcić dobry film o oszustach nie jest łatwo. Są dwie możliwości. Można skupić się na osobowości oszusta, wytłumaczyć mechanizm psychologicznej rozgrywki, w którą wciąga ofiarę. Można też skupić się na szczegółach oszustwa i poprowadzić widza przez misternie splecioną intrygę. W obu przypadkach trzeba bardzo dobrego scenariusza i mistrzowskiej ręki reżysera.
więcej...

KOCHAJĄ KARPATY
Irek Nowak
W pierwszym momencie pomyślałem, ze to zakamuflowana forma sprzedaży ofert turystycznych. Jednak już po lekturze pierwszych kilku zdań zrozumiałem, że zdecydowanie nie. Klub Karpacki to nieformalna organizacja, czy raczej grono osób, które wolny czas spędzają - tak, zgadliście, w Karpatach. Szukają wrażeń, ale nie takich, które reklamowane są w przewodnikach turystycznych.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Tysiące turystów ruszyło w Tatry. W słoneczne dni góry przeżywają prawdziwe oblężenie. W pierwszej połowie lipca na drodze do przejścia granicznego w Łysej Polanie i do Morskiego Oka tworzył się blisko 2-kilometrowy korek, rozładowywali go policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej. Na wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch trzeba było czasem czekać nawet 5 godzin. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe nie odnotowało na razie żadnych poważniejszych wypadków.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Ponad 500 euro grzywny zapłaci pewien mieszkaniec Triestu za użycie w kłótni zwrotu: "jesteś nikim". Taki wyrok wydał włoski Sąd Najwyższy. Zdanie "ty jesteś nikim" - napisano w orzeczeniu - oznacza "ty jesteś niczym". Stwierdzenie, iż pewna osoba jest niczym, stanowi w powszechnym odczuciu niewątpliwą obrazę, ponieważ znieważa jej honor, czyli godność fizyczną, społeczną i umysłową.
Komentując wyrok jeden z publicystów zauważa, że w kraju, w którym wszyscy uważają, że są "kimś", nie ma większej obelgi, aniżeli kogoś wykluczyć z szeregu, postawić poza nawiasem. Przypomina jednocześnie, że ten sam Sąd Najwyższy z pobłażaniem odniósł się ostatnio do bardziej soczystych i obrazowych wyzwisk, które z języka niewychowanej młodzieży przedostały się już na salony. Właśnie dlatego, że można je usłyszeć dziś wszędzie, przestały razić kogokolwiek.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największe aukcje online, emocje i super oferty!]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - 26 LIPCA!

www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone