Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 W numerze między innymi:
BIERZMY PRZYKŁAD Z AUSTRII
Dariusz Gzyra

Austria zakazuje występów zwierząt w cyrkach - w Polsce jeden z dyrektorów cyrku wykorzystującego zwierzęta zostaje uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym. Komisja Europejska proponuje zaostrzenie regulacji prawnych dotyczących transportu zwierząt - w Polsce rośnie ilość koni wywożonych w katastrofalnych warunkach do rzeźni krajów Europy Zachodniej.

więcej...

PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA
Olaf Ważyński

Kiedy już napchaliśmy brzuchy niewyszukanym, ale wysokokalorycznym jedzeniem, krzywa samopoczucia ostro ruszyła w górę. A my ruszyliśmy w miasto. León było kiedyś stolicą chrześcijańskiego królestwa na Półwyspie Iberyjskim. W Panteonie Królewskim przy kościele San Isidoro spoczywają doczesne szczątki 11 królów i 12 królowych.

więcej...

DZIENNIKARZ DŹWIGNIĄ HANDLU
Rafał Nowak

Największy smród krąży wokół tematyki samochodowej. Tu panuje wolna amerykanka. Zdarza się, że dziennikarz sam w jednej osobie naciąga firmę na kasę oraz "obsługuje" ją medialnie. Znam taki przykład z telewizji. Najpierw reklama, potem program, w którym bez żenady prezentowany jest produkt firmy, której reklama pojawiła się pół minuty wcześniej.

więcej...

MUZYKA Z KORZENIAMI
Krzysztof Surma
Grupa Yes przyjechała do nas w swym najlepszym składzie. Koncert w Warszawie był częścią trasy, która upamiętnia 35 lat wspólnych dokonań muzyków. Sądzę, że ktoś kto muzyczną edukację rozpoczął niedawno, mógł odczuwać spory stylistyczny dyskomfort. Ta muzyka to głos nieco innego pokolenia, ekspresja z innej półki.
więcej...

BAŁAGAN W KOSTCE RUBIKA
Lucjan Bilski
W filmie "Cube 2" oglądamy wędrówkę grupy bohaterów po labiryncie sześcianów. Właściwie trudno tu mówić o labiryncie - wszystkie pomieszczenia wyglądają identycznie, wchodzi się do nich w ten sam sposób. Jedynie niespodzianki bywają różne. Pojawia się jakaś przedziwna, wirująca, śmiercionośna figura geometryczna. Kierunki grawitacji ulegają odwróceniu, a czas się zapętla.
więcej...

ROLKI DLA EMERYTA
Vice Sprawca
Na stronie Rolki.com jest niemal wszystko, co można sobie wyobrazić. Zdjęcia, przegląd sprzętu, wywiady z mistrzami itp. Ze zdumieniem odkryłem na przykład, że są specjalne rolki do ekwilibrystyki na poręczach. Są też zdjęcia dokumentujące upadki. Kłopot polega na tym, że w zamyśle autorów strony wszyscy jej czytelnicy są znakomitymi rolkarzami. Nie ma nic dla emerytów takich jak ja.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

O 13 cieląt powiększyło się stado bizonów w Kurozwękach koło Staszowa (Świętokrzyskie). Jedyne w Polsce stado liczy już 63 sztuki. Właściciele gospodarstwa hodowlanego przy zabytkowym zespole pałacowo-parkowym w Kurozwękach - Karen i Jan Marcin Popielowie - zostali nagrodzeni w tym roku przez świętokrzyską kapitułę ruchu "Piękniejsza Polska". Popielowie sprowadzili z Belgii do Kurozwęk przed czterema laty 20 bizonic i dwa byki. Dla pierwszego bizona, który przyszedł na świat w Kurozwękach, wybrano imię Świętokrzyś, natomiast najstarszą cieliczkę nazwano Staszką (od pobliskiego Staszowa). Resztę przychówku można identyfikować tylko na podstawie eurokolczyków. W sąsiedztwie bizonów żyją w Kurozwękach także wielbłąd, cztery strusie, dwa bawoły szkockie i świnki wietnamskie.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Kolejną liczbę pierwszą odkrył niedawno amerykański matematyk, Josh Findley. Liczba pierwsza to taka, którą można podzielić bez reszty wyłącznie przez nią samą lub przez jeden. Ostatnio odkryta, 41. liczba pierwsza ma 7 mln 235 tys. 733 cyfry (około 1 miliona więcej niż poprzednia) i można ją zapisać jako 2 do potęgi 24 mln 36 tys. 583 minus 1. Zapisana w postaci ciągu cyfr ma ponad 25 km długości, a w zwykłym pliku tekstowym zajmuje prawie 7,5 MB. Liczbę tę można znaleźć pod adresem http://mersenne.org. Na stronie www.perfsci.com można za to kupić plakat przedstawiający największą znaną liczbę pierwszą. Jest ona zapisany bardzo drobnym drukiem, więc by odczytać cyfry trzeba użyć lupy.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największe aukcje online, emocje i super oferty!]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - 12 LIPCA!

www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone