Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 W numerze między innymi:
CZWARTY KONTYNGENT
Paweł Oses

Służba w takiej jednostce jak GROM daje żołnierzowi ogromne doświadczenie i umiejętności, które - pora to otwarcie przyznać - mają ogromną wartość rynkową. W Polsce nie ma jeszcze firm, które gotowe są sowicie płacić za takie zdolności, ale w innych zakątkach świata jest ich bez liku. Gdy brakuje motywacji, by służyć pod sztandarem swojego kraju, lepiej nadstawiać karku za... kasę.

więcej...

ALZACJA NA BIS
Mariola Gatta

W Alzacji zachowało się ponad czterysta pozostałości po grodach warownych, lecz wiele z nich spłonęło podczas wojny trzydziestoletniej. Jednak do dzisiejszych czasów przetrwało ponad sto ruin zamków ukazujących świetność i oryginalność wież czy murów obronnych. Osadzone na wzgórzach Wogezów, zamki te tworzą linię fortyfikacyjną ciągnącą się z północy na południe regionu: od granic Palatynatu po granicę zę Szwajcarią.

więcej...

KEANU REEVES x 5
Agnieszka Witkowska

W MTV można oglądać program, w którym pokazywane jest między innymi nurkowanie w szambie, skakanie na rogi wściekłego byka, porażanie się prądem, konkurs w jedzeniu muchomorów i krowich placków. A później rodzina dziwi się, że dziadek oznajmił: "Nudzi mi się. Pójdę skoczyć z mostu. Później wyrwę sobie paznokieć, a palec poleję spirytusem".

więcej...

ZACZAROWANY BAS
Ryszard Czakowski
Gdy Victor Wooten miał osiem lat, systematycznie występował w swoim mieście. Dzień wyglądał tak: pobudka, szkoła, odrabianie lekcji, drzemka, i od dziesiątej wieczorem do drugiej w nocy granie. Wootenowie mieli zresztą z tego powodu kłopoty, bo w knajpach, w których grywali, serwowany był alkohol, wstęp tylko dla dorosłych, a na podeście jakiś smarkacz z gitarą basową...
więcej...

PIWNICA PANI MUNSON
Lucjan Bilski
Tom Hanks w filmie "Ladykillers czyli zabójczy kwintet" ukazuje zupełnie nowe oblicze. Nigdy bym nie powiedział, że rola elokwentnego erudyty jest dla niego stworzona. A jednak gra błyskotliwie i z wdziękiem. Jego Higginson Dorr wznosi się na wyżyny krasomówstwa; zdania, które wygłasza, wprost mienią się ozdobnikami i wyszukanym stylem.
więcej...

CO MÓWI NIEBOSZCZYK
Henryk Butkiewicz
Twórcy strony na każdym kroku dotykają, by tak rzec, spraw ostatecznych. Czynią to jednak z poczuciem humoru, które mnie ujęło. Rozdział o upadkach ma tytuł "Motylem byłem..." i pisany jest w pierwszej osobie liczby mnogiej. Oto próbka: "Jeśli wyskoczyliśmy to raczej przodem do kierunku ruchu. Dlatego też nasze ciało będzie leżeć brzuchem do podłoża". Prawda, że urocze?
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Rokitę, Borutę, Belzebuba i Lucyfera oraz innych czortów i diablików w różnych wcieleniach można oglądać w Muzeum Miedzi w Legnicy na wystawie "Diabeł Polski".
W wyściełanej czerwoną tkaniną sali, wprowadzającej zwiedzających w klimat piekielnych czeluści, oglądać można kolekcję figur wyobrażających najbardziej znane diabły, obok bezimiennych diabełków leśnych i błotnych. Można tam zobaczyć także postać pani Twardowskiej i jej męża, który podpisuje cyrograf z diabłem.
Niektóre eksponaty związane są z lokalnymi legendami, np. o czarcim kamieniu. Jest też prawdziwa perełka - diabelskie szachy, w których zamiast zwykłymi figurami, gra się figurami diabłów.
Kolekcja pochodzi ze zbiorów muzeum w Łęczycy.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Szkło, które prawie nie wymaga czyszczenia wynaleźli brytyjscy naukowcy. Wyprodukowane w ośrodku technologicznym koncernu Pilkington szkło ma specjalną cieniutką powłokę z mikrokryształów dwutlenku tytanu, które w zetknięciu z promieniami słonecznymi bez udziału detergentów niszczą brud pokrywający szkło. Tak "spacyfikowany" brud można z łatwością spłukać zwykłą wodą.
Twórcy nowego rodzaju szkła znaleźli się wśród laureatów prestiżowej nagrody MacRoberta przyznawanej każdego roku za nowatorskie wynalazki technologiczne.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największe aukcje online, emocje i super oferty!]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - 28 CZERWCA!

www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone