Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 
W numerze między innymi:
KRAN W KOMINIE
czyli KTO ZABIŁ KOGUCIKA
Agnieszka Krupak

Jeśli otworzysz słownik na stronie 46, zobaczysz obrazek, który z pewnością przykuje Twoją uwagę - bo lubisz płonące samochody, prawda? W aucie pali się silnik, a podpis pod rysunkiem oznajmia, że to FIRE ENGINE. Tak, Drogie Dziecko, FIRE to w języku angielskim naprawdę ogień, ENGINE to silnik. Ale FIRE ENGINE to nic innego jak wóz strażacki, a sugerowane przez rysunek tłumaczenie jest w tym samym stylu, co nazywanie hot doga gorącym psem.

więcej...

DRUGI NAJAZD SZWEDÓW
Janusz Chodzina

Czasy PRL-u nie były łaskawe dla zamku Grodziec. Urzędował tu PGR (niewtajemniczonym wyjaśniam: Państwowe Gospodarstwo Rolne - taki polski kołchoz, czyli instytucja mająca na celu zrujnowanie rolnictwa, a przy okazji setki zabytków). Działał tu też ośrodek wypoczynkowy, a kiedy przejęła go gmina Zagrodno, zaczęli odwiedzać go turyści. Od lat zamkiem interesują się także poszukiwacze skarbów.

więcej...

KTO JEST MASZYNISTĄ,
A KTO TYLKO DORZUCA WĘGIEL?
Anna Knaź

Dopiero po tym, jak Jan Rokita wylansował się na gwiazdę Komisji Śledczej, rośnie poparcie dla jego partii. Stał się w pewnym momencie lokomotywą, która ciągnie PO w badaniach opinii wprost do stacji "Wiejska". Jeśli ten pociąg się nie wykolei i dotrze na miejsce, co się stanie?

więcej...

KOWALSKI GRA DLA LUDZI
Olaf Ważyński
Zespołów uprawiających "muzyczną satyrę" jest na polskiej scenie sporo - Elektryczne Gitary, Big Cyc, Czarno Czarni, Piersi, Kury. Niektóre posługują się poetyką absurdu, inne wykorzystują dowcip słowny lub sytuacyjny. Piosenki Kowalskiego są dość specyficzne - to takie mini-felietony, z parodią, aluzją i przerysowaniem.
więcej...

EPOKA LODOWCOWA
Sprawca Naczelny
Akcja filmu "Pojutrze" toczy się według schematu charakterystycznego dla kina katastroficznego - tak ogranego, że już nudnego. Mamy więc bystrego naukowca, który odkrywa pogodowe anomalie. Jest i polityk-bufon, który lekceważy ostrzeżenia, bo przecież "najważniejsza jest gospodarka". Następuje przepowiedziana katastrofa, giną ludzie, szlag trafia całe miasta, a polityk w końcu przyznaje, że popełnił błąd.
więcej...

DZIEŁA SZTUKI
Vice Sprawca
Lubię muzykę. Kiedyś słuchałem jej na walkmanie jakiejś dziwnej firmy Yoko. Ten sprzęt był po prostu najtańszy. Potem uciułałem kasę na "wieżę" tej samej firmy. Jeszcze później kupiłem swój pierwszy odtwarzacz CD. Za każdym razem staram się kupić coś lepszego, lepszego... No i mam już teraz sprzęt, który... nadaje się na śmietnik.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

71. urodziny Koziołka Matołka świętowano w Pacanowie w świętokrzyskiem. Ulicami miasta przeszła barwna parada dzieci w bajkowych strojach. Dzieci odwiedziły kuźnię, gdzie powstają pamiątkowe podkówki i okolicznościowe monety z herbem Pacanowa. Kowale czekali także na Koziołka Matołka aby go podkuć. "Ciągle wędrował do Pacanowa, bo tam kozy kują" - mówił kowal Antoni Kozioł.
Pacanów na jeden dzień stał się europejską stolicą bajki. W ubiegłym roku miejscowość tę odwiedziło około 40 tysięcy osób, czyli cztery razy więcej niż mieszka w Pacanowie.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Prawnej ochrony pizzy neapolitańskiej chcą włoscy parlamentarzyści. Projekt ustawy liczy sobie 3 stronice, zawiera 8 artykułów i 6 podpunktów. Opublikowano go w dzienniku urzędowym. Prawdziwa pizza neapolitańska musi być - według propozycji ustawodawczej - okrągła, a jej średnica nie może przekraczać 35 centymetrów. Grubość pizzy w części środkowej nie może przekraczać 0,3 centymetra, a grubość obrzeża - 2 centymetrów. Ustawa dokładnie określa, jakiej mąki, soli, drożdży i pomidorów wolno używać do pizzy neapolitańskiej.
Podpunkty projektu ustawy są jeszcze bardziej szczegółowe. Pizza klasyczna - Margherita - ma być wyłożona serem mozzarella, ale nie dowolnym; dopuszczalna jest wyłącznie mozzarella "z południowych Apeninów". Ciasto do prawdziwej pizzy neapolitańskiej ma być zagniatane ręcznie.
Projekt ustawy powstał z inicjatywy neapolitańskich pizzerii, pragnących ustrzec się podróbek. Przewidziano kontrole w pizzeriach, choć nie określono, na czym miałyby polegać i jakie sankcje groziłyby za "fałszowanie" pizzy neapolitańskiej.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największe aukcje online, emocje i super oferty!]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - 14 CZERWCA!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone