Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 
W numerze między innymi:
RÓWNY GOŚĆ
Vice Sprawca

William Grodnick z trudem potrafi wypowiedzieć jakiekolwiek słowo po polsku. Jednak zawsze z dumą podkreśla, że jest z pochodzenia Polakiem. Robił to również wtedy, gdy widział, że jego koledzy z armii nabijali się z "polish jokes" opublikowanych w piśmie "The Atlantic Monthly". Natychmiast złożył doniesienie w Kongresie Polonii Amerykańskiej.

więcej...

KRÓLESTWO SMAKOSZY
Mariola Gatta

Wyobraźcie sobie, że lądujecie w jakiejś starej wiejskiej gospodzie i zamawiacie tradycyjny obiad alzacki. Na przystawkę podadzą wam pewnie wątróbkę z gęsi: wynalezioną w Strasbourgu przez Jean Pierre Clause, kucharza polowego zarządcy Strasbourga, marszałka de Contedes w 1780 roku. Daniem głównym może być baeckeoffe (z pieca) - potrawa złożona z trzech rodzajów marynowanego mięsa oraz z ziemniaków, które dawniej kobiety przynosiły piekarzowi rankiem, w dni, gdy urządzały pranie.

więcej...

OBRAZKI
Sebastian Baka

Obraz poraża. Wyzwala emocje, których nie wykrzesa nawet najbardziej wstrząsająca zasłyszana informacja. Czy powinno się więc publikować takie rzeczy? Czy wolno karmić ludzi widokiem największych ludzkich podłości? Do redakcji prasowych - również w Polsce - spływa każdego dnia bardzo dużo takich fotografii. Może zdjęcia ofiar wypadku samochodowego zdziałają więcej niż apel, by nie siadać za kółkiem po kielichu? Nie wiem.

więcej...

KRYTYKA POTRAFI NAUCZYĆ
Łukasz Dzieszkowski
- Kiedyś bardzo chciałam, aby moja twórczość podobała się każdemu. Z czasem zdałam sobie jednak sprawę, że to jest nierealne. Choćby się bardzo chciało, nie można każdemu dogodzić. Niektórzy nie mogą przeżyć, że to właśnie mnie się udało. Ludzie potrafią być bardzo zawistni. Dlatego w tym zawodzie zawsze trzeba zachować pewien dystans - mówi Kasia Kowalska.
więcej...

MIŁOŚĆ PO SZKOCKU
Lucjan Bilski
Alice jest samotna. Harbour jest samotny. Wilbur ma kłopoty z samym sobą. Harbour kocha Wilbura. Alice kocha Wilbura. Wilbur ma dylemat. Harbour żeni się z Alice. Alice sypia z Wilburem. Wzajemne związki bohaterów są tu zagmatwane, ale w miarę oglądania jedno staje się jasne - to jest film o miłości.
więcej...

CHWDP
Piotr Woźniak
Kibole jak to kibole, sporo miejsca poświęcają swojej samoidentyfikacji i celebrowaniu przynależności do grupy. Nic szczególnie godnego uwagi. Natomiast jest tam dział zatytułowany "chwdp". I tu się zaczyna dziać już nieco ciekawiej. To przede wszystkim zdjęcia, które mogą wzbudzić uśmiech politowania - niestety pod adresem naszej policji. Opisy do zdjęć roją się od wulgaryzmów, co lojalnie podkreślam.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Potrzebni sponsorzy dla niedźwiedzi - ogłosiło Stowarzyszenie Empatia. Szuka ono firm i osób prywatnych, które zechciałyby wspierać finansowo utrzymanie niedźwiedzi ze schroniska dla dzikich zwierząt w Korabiewicach, w Puszczy Mariańskiej. Niedźwiedzie przez wiele lat wykorzystywane były dla potrzeb rozrywki jako zwierzęta cyrkowe. W schronisku znalazły wreszcie spokój i fachową opiekę. W schronisku w Korabiewicach przebywa obecnie 6 niedźwiedzi o imionach Balbina, Edzio, Fela, Wania, Misza oraz Borys, który przybył tu pod koniec kwietnia. Spędził 11 lat w metalowej zaspawanej klatce o powierzchni 1,5 metra kwadratowego. Jego właściciel porzucił go, gdy uznał, że zwierzę nie nadaje się do tresury.

Każdy, kto chce przyczynić się do polepszenia warunków bytowych niedźwiedzi, może wpłacać pieniądze na konto: Fundacja "Niedźwiedź" 12 1020 1013 0000 0002 1360 oddział PKO BP w Warszawie.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Ponad 200 dzieci z całej Holandii zaprosili na uroczystość chrztu swojej córki holenderski następca tronu książę Willem-Alexander i jego żona księżna Maxima. O tym, które dziewczynki i chłopcy w wieku 12-13 lat wezmą udział w chrzcinach księżniczki Cathariny-Amalii, przyszłej królowej Holandii, zadecydują władze dwunastu holenderskich prowincji i czterech największych miast: Amsterdamu, Rotterdamu, Hagi i Utrechtu. W sumie, specjalnymi gośćmi uroczystości będzie 225 dzieci. Chrzest odbędzie się 12 czerwca w Wielkim Kościele świętego Jakuba w Hadze. W tym samym, w którym 36 lat temu ochrzczono ojca księżniczki, księcia Willema-Alexandra. Urodzona 7 grudnia ubiegłego roku w Hadze Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria księżniczka Niderlandów Oranje Nassau, na co dzień znana jako księżniczka Amalia, jest drugą po ojcu pretendentką do holenderskiego tronu. Obecnie zasiada na nim jej 65-letnia babka, królowa Beatrix.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największe aukcje online, emocje i super oferty!]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - 31 MAJA!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone