Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 
W numerze między innymi:
NIE MA MIEJSCA NA SENTYMENT
Łukasz Dzieszkowski

Anna wynajmuje pokój w opolskim internacie. Zarabia tysiąc złotych brutto. Na rękę dostaje ponad 600. Opłaca miejsce w pokoju, rachunek za komórkę. Pozostałą, niecałą połowę pensji przeznacza na życie. Chleb, margaryna, ziemniaki, dwa udka z kurczaka - muszą wystarczyć na tydzień. Dziewczyna chciałby kupić sobie chociaż nową bluzkę. - Muszę żyć na takim poziomie, na jaki mnie stać. - mówi.

więcej...

KINGSAJZ (NIE) DLA KAŻDEGO
Sprawca Naczelny

Takiego sąsiedztwa można Francji tylko pozazdrościć. Przemysłu w Monaco prawie nie ma, podatków też. Standard życia jest wysoki, a interesy kwitną jak marzenie. Z jednej strony Monaco rozciągają się skaliste, surowe góry, z drugiej - Morze Śródziemne. Ale przecież to nie przyroda przyciąga tu turystów. Monaco to stolica europejskiego hazardu. To tu w jedną noc można zbić fortunę, albo równie szybko ją stracić.

więcej...

3 x 8
Błażej Nowakowski

Osiem godzin pracy, osiem godzin odpoczynku, osiem godzin pracy. To hasło pamiętam z podręcznika historii, z którego przed wieloma laty uczyłem się do sprawdzianów w liceum. Hasło bardzo komunikatywne, więc utkwiło mi w głowie. Pamiętam jeszcze, że na lekcjach historii (a także języka polskiego) straszono mnie kapitalistycznymi wyzyskiwaczami, którzy zmuszają do pracy po 12 godzin na dobę.

więcej...

MIÓD, NIE MUZYKA
Adam Błoński
W kwietniu 2001 roku Porcupine Tree przemknął przez Polskę promując album "Lightbulb Sun". Koncert w Trójce, zdaniem samych muzyków, był jednym z najlepszych w ich karierze. Wysłuchałem go na stojąco. Nie dlatego, że stosuję totalną czołobitność. Po prostu w Studio im. Agnieszki Osieckiej tym razem nie było krzeseł. Dzięki temu mogło tam wejść więcej słuchaczy, he he!
więcej...

TERCET EGZOTYCZNY
Plastuch
Nie ma "widoczków", nie ma pościgów - no może poza jednym, ale o tym sza! - a jednak patrzy się na to bardzo przyjemnie. "Dróżnik" jest z jednej strony smutny i wzruszający, z drugiej jednak sporo w nim humoru. Nicią przewodnią filmu, przejawiającą się w losach jego bohaterów, jest nieuchronność brutalnego losu.
więcej...

ONANIZMOWI STANOWCZE "NIE"!
Iwona Zgorzelska
Na witrynie nie ma opisów kuleczek i penisów na bateryjkę. Są za to "świadectwa" osób, które z masturbacją walczą tak jak z nałogiem, albo co najmniej słabością. Czyżby zatem onanizm nie był "naturalnym masażem", albo "wspaniałym sposobem na rozładowanie napięcia"? Twórca strony przekonuje, że nie.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Wielkanocne palmy kurpiowskie będą w Palmową Niedzielę 4 kwietnia rywalizować po raz 35. w Łysych (mazowieckie) w konkursie na najpiękniejszą tradycyjną palmę z Kurpiowszczyzny. To największe w roku święto kurpiowskiego folkloru i tradycji, do którego przygotowania trwają przez cały Wielki Post. W ostatnich latach palmy w Łysych nie biją już rekordów wysokości, ale z roku na rok są piękniejsze. Na jednej palmie znajduje się zazwyczaj kilkaset misternie zrobionych bibułkowych kwiatków w różnych wzorach i kolorach. Tradycja i przywiązanie do religii na Kurpiach jest i było zawsze silne, a Kurpie, postrzegani jako ludzie niskiego wzrostu, starali się nadrabiać to wyrobem jak najwyższych palm, by przez to bardziej podobać się Bogu. Wysoka palma miała też zapewnić długie życie, dobre potomstwo i urodzaj w polu.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
W daniach z mielonki wieprzowej specjalizuje się pewna restauracja, otwarta przez wielbiciela konserw na Filipinach. W menu restauracyjki Spamjam w Manili znajdują się takie dania, jak kotlety mielone, spaghetti z mielonką, mielonka smażona w panierce, sałatka z mielonką i mielonka z jajkami.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największe aukcje online, emocje i super oferty!]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - 5 KWIETNIA!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone