Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
KOCHAMY CIĘ, JAKIM JESTEŚ
Łukasz Dzieszkowski

Paweł przyszedł na świat w 1996 roku. Lekarze nie stwierdzili u chłopca żadnych nieprawidłowości. Po pięciu miesiącach rodziców zaniepokoiło, że maluch za często płacze. Jego rączki przypominały patyki. Nyski pediatra stwierdził, że nic złego się nie dzieje. Że rodzice za dużo wymagają od dopiero co narodzonego dziecka. Prawda wyszła na jaw dopiero podczas prywatnej wizyty u specjalisty.

więcej...

W CZERNICHOWIE SUMY BIORĄ
Agata Grott

Wieki temu był tu port flisacki, stąd rzeką spławiano drewno do gdańskich stoczni. W Czernichowie budowano też słynne galary wiślane - prostokątne statki, pływające bardzo płytko, transportujące towary rzeką. Jeden z takich galarów otrzymał w prezencie od mieszkańców wsi sam Tadeusz Kościuszko. Dziś rzeką wozi się ewentualnie turystów, ale zarobek z tego też niezgorszy.

więcej...

MŁODZIEŻY PORTRET WŁASNY
Aleksandra Miętus

Jacy my naprawdę jesteśmy? Czy wystarczy jeden rzut oka na pierwszego lepszego licealistę popijającego zimne piwo w podmiejskim pubie, albo wizyta u zapalonego zbieracza monet, by mieć przed oczami przekrój młodzieży? Buntowniczość i werterowski indywidualizm - to właśnie to, co nas charakteryzuje. Idziemy pod prąd, nie zgadzamy się z wieloma prawami tego świata, a jednak dużo w nas optymizmu. Pragniemy cieszyć się życiem, i każdy chce być inny.

więcej...

MUZYCZNE ZBIRY
Krzysztof Marczak
Błądziłem wzrokiem po półkach Empiku i przecierałem oczy ze zdumienia. W "przecenach" była kaseta Bloo Zbira! Ponieważ nie uznaję już tego nośnika dźwięku, zacząłem ryć w płytach - i po jakichś 10 minutach szperania pomiędzy Budką Suflera i Bajmem stał się cud. Dokopałem się do jedynego egzemplarza Bloo Zbira w promieniu kilkudziesięciu kilometrów!
więcej...

BISMARCK WSKRZESZONY
Stefan Dramiński
Najpierw zatonął brytyski Hood, po kilkuminutowej zaledwie walce z Bismarckiem. Gdy wydawało się już, że niemiecki pancernik bezkarnie będzie atakował konwoje na otwartym Atlantyku, mały dwupłatowiec trafił go torpedą w stery i niemalże unieruchomił. Następnego ranka uszkodzonego Bismarcka osaczyły i ostrzelały okręty brytyjskie, a jego samego - wedle relacji - zatopiła ostatecznie własna załoga.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Ogrody Europy - tak miałby się nazywać ogród, w którym bliscy ofiar hitlerowskiego obozu KL Auschwitz z różnych europejskich krajów sadziliby rośliny charakterystyczne dla rodzinnych stron. Ogród chcą stworzyć samorządowcy z Oświęcimia. Zdaniem władz miasta Ogrody Europy mają stać się miejscem, w którym turyści będą mieli okazję do refleksji i odpoczynku. Jednocześnie mieliby okazję obejrzeć miasto. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau każdego roku odwiedza około 500 tysięcy osób. Zdecydowana większość z nich nie zwiedza Oświęcimia, miasta o 800-letniej historii.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
"Orient Express" - tak nazwano w tym roku słynny karnawał w Wenecji. Rozpoczął się ulicznymi przedstawieniami, paradami, koncertami i wschodnim wystrojem. Patrycjusze w maskach z XVII wieku, w towarzystwie eleganckich dam, przemierzali zamglone ulice Miasta Dożów, podziwiani przez przechodniów w niemal całkowitej ciszy, przerywanej tylko warkotem motorówek na weneckich kanałach. W pierwszym dniu karnawału, na który organizatorzy spodziewali się przyciągnąć ponad milion turystów, setki ludzi zapełniały słynne weneckie place i mosty. W obawie przed wielkimi tłumami gości, w najwęższych uliczkach wprowadzono ruch jednokierunkowy, z karą 25 euro dla łamiących przepisy.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największe aukcje online, emocje i super oferty!]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - 23 LUTEGO!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone