Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
CO IM ZROBIĄ, JAK ICH ZŁAPIĄ
Łukasz Dzieszkowski

Wielu mieszkańców Opola i okolicznych wiosek otrzymało w ostatnim czasie tajemnicze przesyłki. W kopercie znajdowało się wezwanie do natychmiastowej zapłaty długu. Długi najczęściej pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkunastu lat. Formuła listu we wszystkich przypadkach jest taka sama. Dużymi literami została podkreślona bieżąca kwota do zapłaty.

więcej...

DOLINA PEŁNA SŁOŃCA - CZĘŚĆ II
Krzysztof Czub

Długo by pisać o niesamowitych przeżyciach towarzyszących nam na Groste. O zjazdach pod samymi turniami i skalnymi basztami. Delektowaliśmy się pięknym widokiem siedząc na tarasie schroniska i popijając narciarski specjał Włoch - bombardino. To rodzaj ajerkoniaku z bitą śmietaną. Po takiej dawce energii ze zdwojoną siłą ruszyliśmy pod wieczór do Marillevy.

więcej...

NIEOCZEKIWANE KONSEKWENCJE
AEROBICU
Alicja Rosłan

Po całej głowie chodziły mi myśli: kiedy ostatnio czytałaś książkę; kiedy ostatnio się uczyłaś; kiedy twój mózg ostatnio pracował? Wyobraziłam sobie, jak wygląda wnętrze głowy, która od dawna nie była wykorzystywana do myślenia. Wizja rozprostowujących się zwojów mózgowych, następnie ich zanikanie i wytworzenie się jedynie sznurka biegnącego od jednego ucha do drugiego, poraziła mnie.

więcej...

IMPREZOWY FORTEPIAN
Paweł Oses
Na płycie Briana Culbertsona "Come On Up" są skoczne, żywiołowe numery, o których niektórzy mówią, że nadają się najlepiej do słuchania w samochodzie. Jednocześnie dla miłośników nieco "wygładzonego" jazzu to prawdziwa uczta funkowej energii. Strasznie "imprezowe" kawałki, bez ambicji zawładnięcia duszą zwolenników jazzowych szaleństw.
więcej...

ALLAH AKBAR!
Anna Zimmermann
Żyjemy w czasach, w których niezwykle łatwo ulegać stereotypom. Gdy brakuje czasu na refleksję, nawet inteligentni ludzie przyjmują idiotyczne kalki umysłowe w rodzaju muzułmanin = fundamentalista = terrorysta. Trudno bowiem usłyszeć o muzułmanach w naszej telewizji bez słów w rodzaju "zamachowiec", "dżihad", itp. Takim stereotypom zadaje kłam portal www.planetaislam.com.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Jan Rokita, Zbigniew Wassermann, wicepremier Józef Oleksy i inni przedstawiciele świata polityki i mediów wystąpią 14 lutego na deskach krakowskiego Teatru Groteska w walentynkowym koncercie pt. "Kochajmy się". Na scenie pojawią się też m.in. biskup Tadeusz Pieronek, szef klubu SLD Krzysztof Janik, wiceminister kultury Rafał Skąpski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll i lider UPR Janusz Korwin Mikke. Wykonawcy będą śpiewać i recytować znane przeboje, m.in. literackie np. "Krótką rozprawę między panem, wójtem a plebanem". Były minister MSWiA Krzysztof Janik wykona utwór Jana Brzechwy "Pali się" - w bardzo swobodnej interpretacji, gdzie wystąpi w roli "dzielnego strażaka Krzysia". Józef Oleksy zaśpiewa piosenkę o skomplikowanym tytule: "Lek na całe zło czyli Józefa Oleksego pomysły na przezwyciężenie politycznego uwiądu Sojuszu Lewicy Demokratycznej".

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:


fot. H.K.H. Kronprinsen
www.kongehuset.no

Ingrid Alexandra to imiona nowo narodzonej norweskiej księżniczki. Córeczka następcy tronu Haakona i księżnej Mette-Marit przyszła na świat 24 stycznia. Jest druga w sukcesji do norweskiego tronu. Norwedzy nie mieli na tronie kobiety od sześciu stuleci. Ingrid Alexandra nie będzie miała trudności z zostaniem w przyszłości monarchinią, ponieważ w 1990 roku zniesiono w Norwegii stary przepis, przewidujący sukcesję do tronu jedynie w linii męskiej. Narodziny księżniczki Ingrid Alexandry, pra-pra-pra-prawnuczki brytyjskiej królowej Wiktorii, oznaczają, że na miejscu trzecim i czwartym w sukcesji do tronu są kobiety: siostra Haakona - Martha (32) i jej córka Maud Angelica.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największy serwis aukcyjny w Polsce]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - PO 9 LUTEGO!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone