Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
47 PLUS 1
Tomasz Sznurkowski

Nie uwierzycie, ale przyjście na świat jednego dziecka może oznaczać boom demograficzny! Miejsce, o którym mowa, nie jest egzotyczne, ale za to leży piekielnie daleko. To wyspa Pitcairn. Podróżnicy mawiają o niej, że jest najbardziej oddalonym od Polski miejscem na Ziemi. No i właśnie na Pitcairn we wrześniu 31-letnia Nadine Christian, żona Randalla, urodziła córeczkę.

więcej...

DWIE MASKI WENECJI
Olaf Ważyński

Różne dobre rzeczy mawia się o Wenecji, powtarza się też i złe opinie. WSZYSTKO jest prawdą. Są tu zachwycające zabytki, czarowne zaułki i gwarne place. Ale jest i smród brudnej wody w kanałach, i niszczejące, podmokłe budynki. Krótko mówiąc, miasto ma dwie twarze. Albo dwie maski.

więcej...

ZA CO? ZA JAJCO!
Krzysztof Marczewski

Oświadczam wszem i wobec: nie czuję się bezpieczny na ulicach! A także w parkach, przejściach podziemnych, na stadionach i podwórkach. Mijając grupki ludzi liczące conajmniej trzy osoby, napinam odruchowo mięśnie, będąc gotowym na ewentualną ucieczkę. A kiedy widzę w oddali większe zgromadzenia, od razu skręcam i idę inną drogą.

więcej...

WIKING TO BRZMI DUMNIE
Radosław Ręga
Jakiś czas temu modne stały się powroty do tradycji i przeszłości. Niektórzy wybierają całkiem odległą przeszłość. Na przykład miłośnicy prasłowiańszczyzny. Autorzy strony www.jomsborg.pl dają wyraźnie do zrozumienia, że nad nowoczesną teraźniejszość przedkładają wczesnośredniowieczne obyczaje, stroje i waleczność.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:
Pierwszą w Polsce kobietą-pastorem została Wiera Jelinek z Zelowa. Jest teraz osobą duchowną Kościoła ewangelicko-reformowanego. Może sprawować sakramenty chrztu i komunii świętej (to jedyne sakramenty jakie obowiązują w tym kościele). Założy też togę - strój liturgiczny duchownego. Zostanie wikarym swojego męża Mirosława, który jest proboszczem liczącej około 500 osób parafii. To, że Wiera Jelinek została pastorem, stało się możliwe dzięki zmianie przez synod kościoła, na początku lat 90. ubiegłego wieku, wewnętrznego prawa dotyczącego tego, kto może być duchownym. Słowo mężczyzna zastąpiono słowem - osoba.
Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Sto tysięcy łapówek wręczają co miesiąc Bułgarzy. Najbardziej skorumpowani są wykładowcy wyższych uczelni, dopiero za nimi plasują się tradycyjnie oskarżani o korupcję celnicy, policjanci, sędziowie i lekarze. Takie są wyniki badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez agencję socjologiczną "Alfa research" i organizację pozarządową "Koalicja 2000"i. Za najuczciwszych uchodzą dziennikarze i nauczyciele. Posłowie i ministrowie znaleźli się w środku klasyfikacji. Wysokość łapówek w Bułgarii jest niska, co wynika z ogólnie niskiego poziomu dochodów, najniższego pośród krajów kandydujących do Unii Europejskiej. Według badań, 68,6% łapówek nie przekracza stu lewów (57 dolarów), tylko co dziesiąta łapówka sięga 500 dolarów.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największy serwis aukcyjny w Polsce]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - PO 29 WRZEŚNIA!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone