Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
LATAJĄCY KOLOS
Vice Sprawca

O istnieniu tego samolotu wiedziałem jedynie z filmów emitowanych w "Discovery". An 225 "Mrija" w telewizji wyglądał niesamowicie. Gigant łamiący prawa fizyki. Takie coś nie może przecież latać... Gdy dowiedziałem się, że to stalowe monstrum wyląduje w Poznaniu, wiedziałem, że muszę je zobaczyć. To rzeczywiście kolos! Jakieś 100 metrów od Antonowa 225 stał Boeing 707. Wyglądał jak karzeł, awionetka.

więcej...

ZNIKAJĄCE PIASKI
Gosia Dobrzan

O Pustyni Błędowskiej uczy się w szkole każde dziecko. Pewnie już niedługo. Pustynia zanika! Oczywiście nie chodzi o to, że firmy komunalne podbierają sobie stąd piasek do sypania ulic zimą. Na piaszczyste wydmy wkracza las. Roślinności jest coraz więcej, praktycznie tyle, że trudno już porónywać ten obszar do Sahary. Pustynia Błędowska najzwyczajniej w świecie zarasta.

więcej...

LECZENIE TRĄDU NOWOTWOREM
Witold Filipowicz

Jakość aparatu administracyjnego państwa jest fatalna. Wiedzą to wszyscy, którzy na codzień kontaktują się z urzędnikami. Alarmujące są wyniki sondaży opinii publicznej, liczba ujawnianych afer. Coraz wyraźniej widać, że zbliżamy się niebezpiecznie do granicy, poza którą nie ma już prawidłowego funkcjonowania demokratycznego państwa, praworządności systemu, nie mówiąc już o społeczeństwie obywatelskim.

więcej...

ELEKTRONICZNY DZIADEK
Plastuch
"Terminatora 3" najlepiej ogląda się w momentach, w których filmowcy puszczają oko do publiczności, żartują ze swojego bohatera. Takich scen jest kilka - najlepsza z okularami, albo zresetowaniem cyborga. Zdecydowanie gorzej robi się w momentach, gdy pojawia się "smrodek dydaktyczny". Przyciężkawe dialogi o zagładzie ludzkości sprawiają wrażenie, że oglądamy kiepski filmik klasy C, a nie oczekiwany przez 10 lat kultowy film.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:
Aluminiowa makieta Barbakanu, zbliżona rozmiarami do słynnego oryginału, powstanie w ciągu najbliższego miesiąca na krakowskich Błoniach. Konstrukcja o wysokości 7,7 metra będzie się składać z 40 tysięcy sprasowanych puszek po napojach, zebranych przez uczniów krakowskich szkół, oraz siatki ogrodzeniowej i drewna. Budowę poprzedzi I Krakowski Festiwal Recyclingu w dniach 5-7 września. Towarzyszyć mu będą liczne konkursy i występy artystyczne.
Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Komuniści w Kirgistanie pozwali premiera tej byłej republiki radzieckiej Nikołaja Tanajewa za nakazanie usunięcia pomnika Lenina z głównego placu w stołecznym Biszkeku. W pozwie przeciwko Tanajewowi zarzucono szefowi rządu złamanie ustawy z rokuu 2000, uznającej znaczenie historyczne pomnika Lenina i zobowiązującej państwo do opieki nad tym monumentem. Tanajew zarządził jednak usunięcie pomnika i 11 sierpnia ponad 10-metrowy posąg zniknął z placu Ala Too w Biszkeku. Władze zapewniają, że pomnik zostanie ustawiony w innym miejscu - naprzeciwko gmachu parlamentu, 200 metrów od Ala Too.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największy serwis aukcyjny w Polsce]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - PO 1 WRZEŚNIA!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone