Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
AWANTURY I WYBRYKI
(A W TLE DWA POMNIKI)
Tomasz Sznurkowski

Jeden ze skwerów w centrum białoruskiej stolicy, Mińska, nosi od kilku dni imię Adama Mickiewicza. Właśnie w tym miejscu ma stanąć także w najbliższym czasie pomnik Mickiewicza. Skąd ta nagła miłość do Adasia? Otóż Mickiewicz urodził się w Nowogródku, a to miasto leży dziś na Białorusi.

więcej...

POLSKA MEKKA
Milena Korczak

Minęło już ponad 760 lat, od kiedy w sercu południowej Polski na wyżynie stanęło miasto, Co Się Często Chowa. Mniejsza o to, gdzie i przed kim. Na pewno nie przed turystami, bo ci są tu zawsze mile widziani (forsa, forsa!). A że do Częstochowy, do Sanktuarium Maryjnego każdego roku płyną rzesze turystów i pielgrzymów z całego świata, to sprawa jasna jak słońce. Albo jak Jasna Góra.

więcej...

BYŁA SZANSA...
Witold Filipowicz

Podobno bez Unii czekałaby nas izolacja, cofanie się w rozwoju i w ogóle plagi egipskie. Popatrzmy sobie na mapę. Co by się stało, gdybyśmy do Unii nie weszli (teraz)? Otóż szósty co do wielkości kraj w samym środku Europy nagle zacząłby być traktowany jak Gabon czy Bangladesz. Chciałbym usłyszeć argumentację polityków unijnych, którzy przekonują swoich biznesmenów, by ci machnęli na nas ręką. Niech rzucą w diabły te miliardy, które już zainwestowali, a oni - politycy znaczy - załatwią im kontrakty eksportowe gdzie indziej. Na przykład na Antarktydę. Pingwiny już tam wznoszą magazyny.

więcej...

I LOVE SZCZURY!
Mariusz Dybała
Do tej pory sądziłem, że szczury się tępi. Okazuje się, że można je też kochać. Wiedzą o tym bywalcy strony "Szczury". Szczerze mówiąc, na zdjęciach te stworzenia wyglądają bardzo słodko, że tak powiem. Typowe maskotki do tulenia i głaskania. Piękne kochane słodziaski. Zresztą wystarczy zerknąć na katalog imion szczurów: Alojzy, Betowen, Andromeda, Balbina.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:
Parlament powinien w tym roku zrezygnować z wakacji, aby lepiej przygotować Polskę do integracji z UE - uważa prezydent Aleksander Kwaśniewski. Posłowie jednak woleliby mieć chociaż tydzień wypoczynku. Niektórzy przyznają, że wakacje dla posłów to raczej zwyczaj. Jeden z posłów PiS-u postuluje, by wakacyjne posiedzenia Sejmu przenieść do prezydenckich ośrodków wypoczynkowych. "Posłowie z całą pewnością zachwyceni taką ideą by nie byli" - ocenił marszałek Sejmu Marek Borowski. Dodał jednak, że jeśliby się okazało, że są ustawy, które muszą zostać przyjęte na początku lub pod koniec sierpnia, "to z całą pewnością odpowiedź będzie pozytywna, bo posłowie są dla kraju, a nie kraj dla posłów".
Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Budowę jednego z najdłuższych mostów świata rozpoczęto w Chinach w rejonie Szanghaju. Mający liczyć 36 kilometrów długości most przetnie zatokę Hangzhou, łącząc Szanghaj z głównym portem regionu - Ningpo. Sześciopasmowy most ma zostać oddany do użytku w 2009 roku. Nowy most będzie najdłuższym mostem, przecinającym wody morza - według Księgi Rekordów Guinnessa obecnie za najdłuższy most świata uznaje się most w amerykańskim stanie Luizjana, mający 38,5 kilometrów długości. Za najdłuższy morski most uważany jest mający 25 kilometrów most, łączący Arabię Saudyjską z Bahrajnem w Zatoce Perskiej.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największy serwis aukcyjny w Polsce]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER JUŻ 23 CZERWCA!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone