Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
WOJNA POLSKO-POLSKA
POD KIBOLSKĄ FLAGĄ
Marek Ratajczak

Przynależność do klubu manifestowana jest noszeniem m.in. szalika w barwach drużyny. Jego utrata to dyshonor, dlatego należy go strzec, jak oka w głowie. Po kradzieży przez przeciwnika jest wieszany na ogrodzeniu boiska, gdzie zbiera się najwierniejsza, ale i najniebezpieczniejsza dla otoczenia grupa kiboli. Kiedy klubowych szalików jest więcej lub uda się odebrać obce flagi (im większa i starsza, tym lepiej), następuje palenie trofeów. Wcześniej wszystko wiesza się górą do dołu; to oznaka pogardy dla drugiej strony.

więcej...

OCZY WULKANÓW
Olaf Ważyński

Maary to tzw. kratery eksplozywne. Powstały wskutek wybuchu gazów wulkanicznych. Często są wypełnione wodą. Są to jeziora o charakterystycznym okrągłym kształcie, średnicy od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Są bardzo głębokie i bardzo ładne. Te "oczy gór Eifel", jak nazwała je poetka Clara Viebig, leżą w okolicach niemieckiego miasteczka Daun.

więcej...

PRZEPIS NA BEZROBOCIE
Natalia Wiśniewska

Pewien amerykański biznesmen pojechał z wizytą do Chin. Odwiedził inżyniera nadzorującego budowę tamy, przy której pracowało sto osób z łopatami. Zdziwiony zasugerował, że można wiele oszczędzić stosując koparkę zamiast zatrudniać tylu ludzi. W odpowiedzi usłyszał: "Pomyśl, jak bardzo by to zwiększyło bezrobocie". Biznesmen jeszcze bardziej zdziwiony odpowiedział: "A ja myślałem, że wy chcecie budować tamę. Jeśli chcecie tworzyć miejsca pracy, to zabierzcie pracownikom łopaty i dajcie im łyżki".

więcej...

WYBLAKŁA PERŁA
Sprawca Naczelny
Był rok 1995. Na okładce kasety jakieś natchnione malowidło, jakaś niby-maska. Nazwa zespołu - The Gathering - oczywiście nic mi nie mówiła. Jeszcze jeden zespół grający rock gotycki... Pamiętam, że pożyczyłem potem taśmę przyjacielowi. Kiedy mi ją oddawał, miał wypieki na twarzy. Natychmiast wrzuciłem kasetę do magnetofonu. O, w mordę! Super! Tak się zaczęło.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:
Największa gitarowa orkiestra świata, licząca 548 muzyków, wystąpiła 10 maja we Wrocławiu, W ten sposób ustanawiła rekord świata w liczbie gitarzystów jednocześnie wykonujących utwór. Orkiestra zagrała przebój Hendrixa "Hey Joe". Po podłączeniu sprzętu gitary nastrojono, a następnie odbyła się próba, w czasie której testowano włączanie się gitarzystów w poszczególne partie utworu. W biciu rekordu brał udział, grający na gitarze klasycznej, prezydent miasta, Rafał Dutkiewicz. Występem ponad pięciuset muzyków kierowało czterech dyrygentów.
Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Ankieta:

 
Reklama:

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

Z ostatniej chwili:
Niecierpliwy pilot czeskich linii CSA miał dość rozmyślnie opieszałej obsługi na izraelskim lotnisku. Zdenerwował się do tego stopnia, że w końcu odleciał z powrotem do Pragi bez pasażerów, za to z bagażem tych, którzy wcześniej przylecieli z nim do Izraela.
 


NASTĘPNY NUMER JUŻ 26 MAJA!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone