Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
BEZ BICIA (REKORDÓW) NIE MA ŻYCIA
Tomasz Sznurkowski

Nurkowie po wejściu do przerębla przez chwilę przyzwyczajali się do niskiej temperatury, po czym kolejno w ciągu 25 sekund przepłynęli do drugiego przerębla. Przygotowywali się do tego wyczynu od roku - biegali, zanurzali się w przeręblu i trenowali nurkowanie bezdechowe na basenie. I wszystko po to, żeby znaleźć się w Księdze Rekordów Guinessa?

więcej...

ZDJĘCIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
Basia Konieczna

Wyobraźcie sobie: listopad, koło podbiegunowe, 30 stopni mrozu, jeszcze parę kilometrów na północ i już byłaby noc polarna. A ja jestem w fińskim miasteczku Rovaniemi. To stolica Laponii, znana głównie z tego, że jest tu siedziba Świętego Mikołaja. Stąd wyrusza co roku w saniach, ciągniętych przez renifery, by obdarować dzieci na całym świecie.

więcej...

OTÓŻ NIC WŁAŚNIE
Wojciech Domagała

Często zdarza mi się oglądać różnych dżentelmenów (prawie nigdy - kobiety) obsikujących drzewa w parku, albo klatki schodowe. Fizjologia zwyciężyła? Czy może instynktowna potrzeba zostawienia po sobie śladu? To ostatnie z pewnością dotyczy młodziaków ze sprayami. Ich kolorowe bazgroły na murach zdają się ostrzegać: "Uważaj, to mój teren, moja ściana".

więcej...

CAŁKOWITA CIEMNOŚĆ
Maciej Subocki
Na stronie Przemysława Bednarka nie ma żadnych treści, żadnego tekstu o autorze, tylko same zdjęcia. I to jakie! Jaskiń Tatr, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Rumunii i Słowacji. Facet najwyraźniej lubi, to co robi. Nie odważył się napisać ani jednego słowa na temat swoich wypraw. Woli, by przemawiały obrazy.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:
Pomnik sołtysa w Wąchocku chce postawić Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Świętokrzyskiej. Sołtys będzie siedział na kamieniu, w kapeluszu, z fajką i będzie trzymał koło, dzięki któremu został sołtysem. Bo według kawału, sołtysa w Wąchocku wybiera się tak: puszcza się koło z górki i w czyj dom uderzy, ten zostaje sołtysem. Tak naprawdę Wąchock ma prawa miejskie i - wbrew dowcipom - władzę sprawuje w nim burmistrz, a nie sołtys. Od kilku lat w mieście urzęduje jednak Honorowy Sołtys Wąchocka, który ma wielką pieczęć i jest wybierany co cztery lata.
Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Ankieta:

 
Reklama:

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

Z ostatniej chwili:
100 tys. funtów szterlingów (152 tys. euro) wyłożyły brytyjskie władze na badania naukowe, poświęcone sposobom otwierania paczki chipsów. Zdaniem autorów raportu osoby starsze i upośledzone często mają duże trudności z otwarciem opakowania płatków, chipsów czy szynki. Często więc sięgają po nóż czy nożyczki, co jest przyczyną wypadków.
 


NASTĘPNY NUMER JUŻ 3 LUTEGO!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone