Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze:
JAK ROZMAWIAĆ TRZEBA Z PSEM
Michał Grzelski
Pamiętam z dzieciństwa serial animowany, w którym występowała lwica albo puma mówiąca ludzkim głosem. Ściślej - mówiło urządzenie, które nosiła na szyi, a które tłumaczyło jej koci język na zrozumiałe dla nas pojęcia. Było to fascynujące, ale do głowy by mi nie przyszło, że ten fantastyczny pomysł będzie można kiedyś zrealizować.
więcej...

POLACY NIE GĘSI
I SWÓJ WULKAN MAJĄ
Olaf Ważyński

Góry plujące ogniem, strumienie lawy, groźne kratery - krajobrazu wulkanicznego nie zwykliśmy kojarzyć z Polską. Tymczasem i u nas wulkany hałasowały kiedyś aż miło było popatrzeć (gdyby było komu). Eee, tam... - powie ktoś. - Tak było przecież jakieś cztery miliony lat temu, i dziś ślad po tym nie pozostał. Otóż właśnie pozostał! I to niejeden. Pojedźcie na Pogórze Kaczawskie, to się sami przekonacie.

więcej...

MAŁE JEST PIĘKNE?
Witek D.

Trzeba to sobie uzmysłowić: oglądamy świat z perspektywy dwunożnych istot, wzrostu od półtora do dwóch metrów, wyposażonych w jakże niedoskonały narząd wzroku. Faktycznie widzimy więc niewiele. Mało kto, patrząc dajmy na to na rzekę, wyobrazi sobie setki milionów cząsteczek tlenu i wodoru. Niewielu z nas, podziwiając tęczę uświadamia sobie, że obserwuje światło rozszczepione w kroplach deszczu. A samo światło? Przecież to jedynie fale elektromagnetyczne...

więcej...

POWAŻNIE W SIECI
Jarosław Biegacki
Z nazwy witryny kompletnie nic nie wynika, ale chodzi o przedstawienie najważniejszych postaci muzyki poważnej, wytłumaczenie jak działają poszczególne instrumenty i na jakie z grubsza epoki dzieli się historia muzyki. Z jednej strony są tu informacje bardzo powierzchowne, z drugiej jednak autorom chyba nie o to chodziło, by tworzyć internetową encyklopedię.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:
Pomnik Anioła Stróża Narodu Polskiego ma stanąć na Placu Teatralnym w Warszawie - zapowiedziało duszpasterstwo środowisk twórczych. "W czasie naszej integracji z Unią Europejską ten posąg będzie świadectwem naszej tożsamości narodowej" - mówią księża. - "Polacy! Włączcie się w to dzieło modlitwą i ofiarą". Trwają prace nad kształtem pomnika, a także rozmowy z władzami miasta w tej sprawie.
Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Ankieta:

 
Reklama:

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

Z ostatniej chwili:
W Beskidy powinny wrócić raki - uważają przyrodnicy. Wypuścili oni do górskich rzek 25 kilogramów raków szlachetnych, czyli około 650-750 sztuk tych skorupiaków. Badania wykazały, że górskie potoki i rzeki są dostatecznie czyste, aby raki w nich przeżyły.
 
NASTĘPNY NUMER JUŻ 14 PAŹDZIERNIKA!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone