Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze:
DUCH ORWELLA
Grzegorz Tella
W Japonii wymyślono, że każdy obywatel dostanie 11-cyfrowy numer identyfikacyjny. Dla nas to właściwie nic nowego, PESEL ma każdy od pierwszych chwil po urodzeniu. Ale w Japonii zaraz pojawili się przeciwnicy tego programu. Protestują, bo obawiają się, że skomputeryzowany system będzie prowadził do naruszania prywatności i narazi ludzi na ataki hackerów.
więcej...

LIZANIE MIASTA
czyli BARCELONA W TRZY DNI
Olaf Ważyński

Są miasta, których nie da się zwiedzić w dwa, trzy dni. I to nie tylko dlatego, że są ogromne. Niektóre faktycznie mogą się pochwalić sporymi rozmiarami, ale na tym kończą się ich powody do dumy. Ale przecież nie o to chodzi. Mam tu na myśli miasta zdobne zabytkami, tętniące barwnym życiem. Miasta, które sie kocha. Albo przynajmniej szanuje.

więcej...

DAJCIE ZARABIAĆ!
Karol Mrówka
Polska jest jednym z tych krajów, w których ludzi karci się za to, że się bogacą. Jeśli ktoś chce pracować, to rząd karze go, zabierając mu coraz więcej pieniędzy z tego, co ten wypracuje. A gdybym więcej zarobił, to więcej też bym wydał. Kupiłbym może - bo ja wiem - nowy telewizor, albo poszedłbym do restauracji. Dałbym w ten sposób komuś pracę. Gdyby tysiące osób miało szansę postąpić tak samo, to spadłoby bezrobocie. Debile z ministerstw wolą jednak przeznaczać moje pieniądze na zasiłki dla bezrobotnych.
więcej...

DZÉŃ DOBRI
Edward Smisz
Ogromnym ciosem w kulturę kaszubską zadanym w ostatnich latach była ustawa "O ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych". Zakazywała ona handlu tabaką. Tabaka jest z dawien dawna trwałym elementem kaszubskiej kultury. Wpisała się w miejscowy klimat, styl życia. W 1999 roku, po czterech latach obowiązywania zakazu przepisy zmieniono i tabakę znów można kupić. Z własnego doświadczenia wiem, że tabaka może obudzić lepiej niż kawa. Różne napoje energetyczne mogą się schować.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:
131,8 decybela wykrzyczała Grażyna Piecka z Białegostoku. Tym samym pobiła dotychczasowy rekord w głośnym krzyczeniu i została Mistrzynią Europy. Jedyny Konkurs Krzyku w Europie i drugi po Japonii na świecie odbył się na początku sierpnia w Gołdapi, w województwie warmińsko-mazurskim. Natężenie krzyku zawodników badano specjalnym urządzeniem, służącym na co dzień do badania natężenia hałasu w zakładach pracy. Według specjalistów, 100 decybeli to hałas, jaki wydaje pracujący młot pneumatyczny, 120 decybeli to start samolotu odrzutowego z odległości 100 metrów, a 140 decybeli to startujący samolot oddalony od nas o 20 kroków.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Ankieta:

 
Reklama:

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

Czy w Polsce powinny być niższe podatki?
Tak
Nie
Z ostatniej chwili:
Z 80 do 110 stopni Celsjusza podnieśli temperaturę sauny organizatorzy mistrzostw świata w długości przebywania w saunie. Wygrali je Finowie. Większość zawodników wytrzymała w saunie zaledwie kilka minut. Zwyciężczyni, Finka Annikka Peltonen, spędziła w niej13 minut i 32 sekundy.

 
NASTĘPNY NUMER JUŻ 19 SIERPNIA!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone