Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze:
BÓJ SIĘ BOGA, MAZURKIEWICZ!
Tomasz Sznurkowski
Kiedy jakaś nazwa własna zyskuje ogromną popularność, staje się częścią języka - nie tylko mówionego. Na tej zasadzie słowo walkman nie oznacza już wyłącznie "nausznego" sprzętu marki Sony, ale w ogóle przenośne magnetofony stereo. Japończykom to może być nie w smak, ale wszystko wskazuje na to, że będą musieli się z tym pogodzić.
więcej...

WE WŁASNEJ OSOBIE
Danka Bielawska
To był długi koncert, trwał trzy godziny. A jednak kiedy muzycy zeszli już ze sceny, coś we mnie krzyczało: jeszcze! jeszcze! Posłuchać Watersa na żywo, to nie byle jakie przeżycie. Mimo że wyraźnie oszczędzał głos, mimo że lada chwila stuknie mu 60-tka, mimo że byłam tak daleko od sceny. Warto było poczekać te kilkanaście lat...
więcej...

POLICJA, BANDYCI I NAUCZYCIEL
Z TRZEBINI - CZYLI SŁOWO
O DYSKRYMINACJI
Łukasz Grass
Życie policjanta, drogi nauczycielu z Trzebini, ma taką samą wartość jak Twoje. Jest jednak coś, co bardzo Was różni. Myślę, że dla trzeźwo patrzącego na świat człowieka ta różnica daje się łatwo zauważyć. "Patałachy" - jak nazwałeś ludzi, którzy mają takie samo prawo do okazywania im szacunku, jak Ty - są w mundurze i mają broń - często na widoku. Tylko ten jeden fakt daje już podstawy do tego aby założyć, że jeśli stanie przy nim jakiś nauczyciel z Trzebini, to bandyta zastrzeli jako pierwszego właśnie "patałacha".
więcej...

20 LAT PÓŹNIEJ
Kinga Malec
Dzieci się pewnie ucieszą. Zaraz, zaraz - jakie dzieci? Przecież ci, którzy byli dziećmi w dniu premiery "E.T.", teraz są już prawie 30-latkami i chodzą do kina na inne filmy. No chyba, że sami mają dzieci.
Film nieznacznie przerobiono, taka jest widać moda. Poprawiono ścieżkę dźwiękową - teraz jest bardziej "przestrzenna". Komputer dopieścił ruch przybysza z gwiazd.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:
Foka szara pojawiła się w czerwcu w wodach Wisły koło zapory we Włocławku. Foka łowi tu ryby i wygrzewa się w promieniach słońca na brzegu. Wśród okolicznych mieszkańców wzbudziła sporą sensację. Specjaliści ze stacji morskiej w Helu, która zajmuje się badaniami nad fokami, nie planują schwytania zwierzęcia lub zmuszenia go do przeniesienia się na inny teren.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Ankieta:

 
Reklama:

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

Czy walkman powinien być słowem zastrzeżonym dla firmy Sony?

Tak
Nie
Z ostatniej chwili:
Komiks o strażakach - bohaterach akcji ratunkowej po 11 września - wydał Marvel Comics, największy amerykański wydawca komiksów takich jak "Spider-Man" czy "Captain America". Twórcy chcą w ten sposób oddać hołd odwadze i ofiarnej pracy strażaków.

 
NASTĘPNY NUMER JUŻ 24 CZERWCA!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone