Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze:
MIASTO SAMOCHODÓW
Nicholas Jozwiak
Volkswagen Group przeznaczyła na to przedsięwzięcie 850 milionów marek i 25 hektarów ziemi w swojej "kwaterze głównej" w Wolfsburgu. A wszystko po to, by fabrykę mogli odwiedzać nie tylko klienci, ale też każdy, kto chciałby po prostu popatrzeć sobie na ładne samochody w miłym otoczeniu.
więcej...

DAJCIE MI PISTOLET
Roman Zgrodzki
Nie mogę się pogodzić z pewnymi absurdami, jakie próbuje się nam wcisnąć. Chodzi mi o propozycję takiej nowelizacji obowiązujących ustaw, by za zabicie policjanta groziło conajmniej 25 lat więzienia. Od razu muszę zaznaczyć, że nie jestem prawnikiem. Pewne zasady są jednak znane wszystkim, i nie jest tu potrzebna żadna aplikacja. Mam na myśli przepis, który o ile wiem obowiązuje w naszej konstytucji, a który stanowi, że wszyscy obywatele są równi. Otóż teraz wbrew tej zasadzie próbuje się nas przekonać, że niektórzy są równiejsi.
więcej...

W SERCU EUROPY
Olaf Ważyński
Dziś już nie pamiętam, jak to się stało, że wylądowaliśmy od razu w samym sercu Brukseli, na Grand Place - Wielkim Placu. W każdym razie nie ma chyba lepszego miejsca na rozpoczęcie zwiedzania. Sęk w tym, że plac oszałamia i zniewala, i wcale nie chce się stąd odchodzić. Kamienice, ratusz i tzw. Dom Królewski są tak piękne, tak bogato zdobione, że wydają się wprost ociekać złotem i kosztownościami! Nic dziwnego, że po prostu usiedliśmy i... patrzyliśmy. Dobrą godzinę.
więcej...

CZYLI KTO?
Marta Brell
W 1996 roku ktoś dał mi do posłuchania płytę "Jacek Wąsowski & Chili My". To był solowy projekt Jacka Wąsowskiego, który zaprosił do nagrań wielu swoich przyjaciół i znajomych muzyków - między innymi Marcina Pospieszalskiego, Mietka Szcześniaka, Bogusława Łyszkiewicza, i Tomka Budzyńskiego. Płyta brzmiała bardzo przyjemnie - ot, takie bezpretensjonalne granie pop-rockowe, z niebanalnymi tekstami. Spodobała mi się.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:
"Kwesta na 07", "Pomóż aktorowi", "Dla porucznika Borewicza" - pod takimi hasłami studenci zbierali w Krakowie pieniądze. Na co? Na grzywnę dla posła Bronisława Cieślaka, byłego aktora serialu "07 zgłoś się", którego za złamanie przepisów drogowych skazano na grzywnę i zakaz prowadzenia pojazdów. Poseł odwołał się od wyroku. Powiedział, że nie stać go na zapłacenie 1200 zł. Sąd uznał, że grzywna nie przekracza możliwości finansowych posła, który zarabia około 10 tysięcy złotych miesięcznie. I utrzymał wyrok w mocy. Na wieść o tym studenci zorganizowali publiczną kwestę. Mówili: "To nasz idol z dzieciństwa, nie mogliśmy pozwolić, żeby miał kłopoty".

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Ankieta:

 
Reklama:

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

Czy prawo powinno szczególnie chronić policjantów?

Tak
Nie
Z ostatniej chwili:
Niedźwiedzica, która wcale nie boi się ludzi pojawiła się znów w Dolinie Strążyskiej w Tatrach. Wcześniej, w końcu kwietnia zwierzę szukało pożywienia wśród turystów. Pracownicy TPN przepłoszyli je wtedy gumowymi kulami.

 

www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone