Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch - Wizja lokalna
Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy


W numerze:
CHŁOPAKI NIE PŁONĄ
Agnieszka Krupak

Model - mały chłopiec, był sierotą. Wkrótce po skończeniu obrazu studio artysty spłonęło, a chłopiec zginął w wypadku samochodowym. Jednak kilka osób znanych jako medium uważa, że dusza chłopca została uwięziona w obrazie, a przekleństwo roztoczyło swoją moc na wszystkie wersje tego dzieła.

więcej...

ROSYJSKIE GALAPAGOS
Anna W.

Pomysł wyjazdu nad Bajkał "chodzi po głowie" niejednemu rosjoznawcy. Mniej więcej od wykładu, na którym usłyszy proroczą poezję Tiutczewa: "Rosji rozumem pojąć nie zdołasz". Odtąd uniwersyteckie "szkiełko i oko" zastępują raczej marzenia, plany, mapy i plecak w każdej chwili gotowy na wielkie pakowanie.

więcej...

CZARNY KOT, BIAŁA MYSZ
Marek Olżyński

Jeszcze nie wyszedłem, a już wracam, z guzem na czole! Nastąpiłem na grabie, które mnie napadły nagle. Wczoraj zostawiłem je przy drzwiach wracając z ogrodu. Teraz stoję przed lustrem z żelazkiem przy guzie. Czuję pieczenie jak diabli. No tak! Nie wyłączyłem z sieci.

więcej...

CZARODZIEJ GITARY
Olaf Ważyński

Jeff Healey zawsze miał w sobie dość siły, by wierzyć w zwycięstwo nad chorobą. Nie żył z nią; szedł do przodu nie myśląc o tym ciężkim brzemieniu. Nawet będąc w ciężkim stanie nie zrezygnował z koncertów i planował na ten rok tournee po Europie.

więcej...

ZABIJANIE NA EKRANIE
Kinga Malec

W filmie "John Rambo" mamy prawdziwą jatkę. Powiedzieć, że trup ściele się gęsto, to prawie skłamać. Tu trupów jest więcej niż żywych ludzi. Praktycznie każda postać, którą - choćby przez chwilę, ujrzymy na ekranie, prędzej czy później zginie. Wyjątki można policzyć na palcach jednej ręki.

więcej...

ŁOWCY SAMOLOTÓW
Irek Nowak

Forum z zadziwiającą skrupulatnością odnotowuje nawet takie drobiazgi jak wyproszenie z samolotu podejrzanie wyglądających pasażerów, albo też widomość o przymusowym lądowaniu samolotu pasażerskiego ze względu na ucieczkę chomika przemyconego przez jednego z pasażerów.

więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Nowy gatunek zwierzęcia, nieobserwowany dotąd w wodach Morza Bałtyckiego, odkryła Marta Ronowicz, doktorantka w Zakładzie Ekologii Morza Instytutu Oceanologii PAN. Tenellia adspersa jest ślimakiem nagoskrzelnym o ogólnoświatowym zasięgu występowania zamieszkującym wody zarówno oceaniczne, jak i wysłodzone, jednak po raz pierwszy zanotowano jego obecność w polskiej strefie Bałtyku.
Zdaniem badaczki, niewiadome jest pochodzenie tego gatunku. Ronowicz sądzi, że mógł on zostać zawleczony z Morza Czarnego wraz z organizmami porastającymi kadłuby statków. "Ślimak ten notowany był w Morzu Bałtyckim już w odległych czasach. Jednak nie zaobserwowano masowego wzrostu jego liczebności, odkąd pojawiły się pierwsze wzmianki na jego temat" - mówi biolog. Jej odkrycie pozwala poszerzyć wiedzę o zbiorowiskach fauny Morza Bałtyckiego.

Źródło: Onet.pl

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Kamery wykrywające schowane pod ubraniem przedmioty już wkrótce mogą pojawić się np. na lotniskach. Za ich pomocą można z odległości 25 "zobaczyć" czy pod ubraniem człowiek nie ukrywa broni lub kontrabandy.
Prototypowa kamera ma być zaprezentowana na dorocznej wystawie zorganizowanej przez departament rozwoju technologicznego brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Rząd brytyjski sfinansował prace nad budową urządzenia.
Kamera ThruVision działa w oparciu o "promieniowanie T" inaczej nazywane terahertzowym. Jest to promieniowanie o niskiej energii w sposób naturalny emitowane przez różne obiekty, w tym ludzkie ciało. Intensywność promieniowania zależy od rodzaju obiektu. Promieniowanie T przenika przez ubranie, papier, ceramikę i drewno, a zatrzymywane jest przez metal i wodę.
Twórcy kamery ThruVision zapewniają, że urządzenie nie będzie pozwalało oglądać nagiego ciała przez ubranie, nie będzie też emitowało szkodliwego dla żywych organizmów promieniowania, jak to się dzieje np. przy prześwietlaniu promieniami Roentgena.

Źródło: Onet.pl

 
Reklama:Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!
 


NASTĘPNY NUMER - JUŻ WKRÓTCE!

www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone