Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch - Wizja lokalna
Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy


W numerze:
FATUM NA BLEJTRAMACH
Agnieszka Krupak

Nagle, wpatrując się w monitor komputera poczułam, jak po plecach przechodzą mi ciarki... Już wiem, dlaczego wszystkich tak niepokoją oczy tej dziewczyny. Przy dużym powiększeniu widać, że w jej źrenicach malarz umieścił jeszcze jedną postać.

więcej...

MIASTO MIŁOŚCI
Gabriel Ganowski

Niejeden kraj może się poszczycić sławnymi kochankami, którym nie dane było zaznać długiego szczęścia - Romeo i Julia, Tristan i Izolda, Hero i Leander... Ale niewielu z nich jest owianych mgiełką takiego patosu jak hiszpańska para: Juan Diego de Marcilla i Isabel de Segura.

więcej...

LUDZIE BEZDOMNI I LUDZIE BEZDUSZNI
Marek Olżyński

Oblegali schody, przyklejeni jeden do drugiego. Kobiety i mężczyźni, młodzi i starzy - choć na pierwszy rzut oka wyglądali prawie identycznie. Obdarci, bardziej z wszelkich uczuć niż skromnych łachmanów. Popatrz tylko, to bieda - pomyślałem. Muszę tutaj wrócić, coś zrobić. Co? - na razie sam nie wiem.

więcej...

ARTYSTA - CZY RZEMIEŚLNIK?
Paweł Oses

Nie mogłem się dotąd przekonać do autorskich płyt Chucka Loeba. Zbyt raziły mnie syntetyczną pustką, brakiem treści, płaskim, zawsze tym samym brzmieniem. Niektóre jego utwory były tak przesłodzone, że mogły odstręczyć nawet nałogowych bywalców cukierni.

więcej...

KINO ŚMIERTELNIE POWAŻNE
Lucjan Bilski

Werner Herzog nie kręci kina akcji. W "Operacji Świt" nie ma więc spektakularnych scen walki, poza bombardowaniem w czołówce nic tu nie wybucha. Akcja toczy się w charakterystycznym tempie i stylu niemieckiego reżysera. Tak jakby od opowieści ważniejsze było samo opowiadanie.

więcej...

DLA TWARDZIELI
Irek Nowak

Porady są pomyślane w taki sposób, by były użyteczne również, a może przede wszystkim, dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z survivalem.
Pierwszy sprawdzian to kupno plecaka. "Jeśli nie wiesz, gdzie kupić plecak to nie bierz się za survival, bo jest dla ciebie za trudny". Genialne w swojej prostocie.

więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Pierwsze w historii święto Warmii odbędzie się 5 lipca we wsi Bałdy pod Olsztynem. Organizatorzy imprezy chcą w ten sposób "zwrócić uwagę na Warmię, którą sławą przysłaniają sąsiednie Mazury".
Festyn odbędzie się we wsi Bałdy pod Olsztynem, przez którą przebiega historyczny trakt, którym na Warmię wjeżdżali szosą z Warszawy kolejni biskupi. Data święta - 5 lipca - także jest nieprzypadkowa. Tego dnia w 1243 roku papież Innocenty IV powołał do istnienia diecezję warmińską.
Warmia, leżąca między Mazurami Wschodnimi a Zachodnimi, swoim zasięgiem obejmuje teren zaledwie trzech powiatów: olsztyńskiego, braniewskiewgo i powiatu Lidzbark Warmiński. Historycznie obie krainy dzieliła głównie religia - Warmia była katolicka, często nazywano ją "świętą Warmią", a Mazury - protestanckie. Dziś znakiem po odrębnych religiach obu krain są skromne mazurskie krzyże stojące na rozdrożach i warmińskie, murowane często z czerwonej cegły, przydrożne kapliczki.
Kłopot z odróżnieniem Warmii od Mazur mają nie tylko turyści, ale i mieszkańcy regionu. Dlatego od kilku lat samorządowcy z Warmii mocno promują swoją krainę, w przygotowaniu jest także pierwszy podręcznik do nauki historii regionu.

Źródło: Onet.pl

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Szkocja będzie niepodległym państwem - uważa odtwórca roli Jamesa Bonda w siedmiu filmach, zdobywca Oscara i posiadacz dożywotniego tytułu szlacheckiego 77-letni Sean Connery.
W artykule zamieszczonym w tygodniku "Scottish Sunday Express", mieszkający obecnie na Bahamach aktor napisał, że zawsze wierzył w to, iż Szkocja, gdzie się urodził, będzie suwerennym państwem, a dziś jest przekonany, że już bardzo niewielki dystans dzieli ją od tego celu.
Connery, który na przedramieniu ma wytatuowany napis "Scotland Forever" deklarował wcześniej gotowość powrotu do Szkocji, gdy kraj odzyska niepodległość utraconą w 1707 r. na skutek unii z Anglią.

Źródło: Onet.pl

 
Reklama:Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!
 


NASTĘPNY NUMER - JUŻ WKRÓTCE!

www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone