Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch - Wizja lokalna
Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 

Brak pluginu Flash!

 

W numerze:
DOSIĘGNĄĆ SZYTÓW NIEBA
Andrzej Mackiewicz

W czasie przerwy można było podziwiać m.in. Messerschmitta Bf 109 G6, który został odnaleziony na dnie jeziora Trzebuń w woj. zachodniopomorskim. Organizatorom udało się też sprowadzić na płytę lotniska dwusilnikowy bombowiec B-25 Mitchell, który drugiego dnia dał znakomity pokaz nad liczną publiką pikniku.

więcej...

MEKKA WSZYSTKICH DZIWAKÓW
Adrian Szkot

Takich miejsc nie ma już wiele. Miejsc, w których zgromadzono różne cuda i dziwy, niegdyś przyciągające gapiów na występy cyrkowe i festyny. Niestety, mimo że muzeum przeżyło o długie lata większość darczyńców makabrycznych zbiorów, nie przetrwało w XXI wieku.

więcej...

ZACISKANIE PASA,
CZYLI O CO CHODZI BLIŹNIAKOM
Marek Olżynski

Z chwilą kiedy Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej prawa obywatelskie, ekonomiczne i socjalne przysługują nam niejako z urzędu. Ale jak pokazuje życie, to co dla innych jest dobrym rozwiązaniem, to nie jest dobre dla obywateli Polski!

więcej...

W SKLEPIE Z CUKIERKAMI
Olaf Ważyński

Chyba każdy artysta sięgający do swego wnętrza i otwierający je dla odbiorców jest nękany przez wątpliwości: potraktują mnie z wyrozumiałością, czy też wzruszą ramionami? A może nic nie zrozumieją? Graham Van Pelt, mózg zespołu Miracle Fortress, wydaje się zmagać z tymi pytaniami nieustannie.

więcej...

YIPPEE-KI-YAY!
Lucjan Bilski

Czego się nie robi dla kasy i chwały! Na pewno można, nawet po 12 latach przerwy, wrócić do roli nowojorskiego policjanta ratującego Amerykę przed terrorystami. Któż inny bowiem mógłby wejść w skórę Johna McClane'a, jeśli nie Bruce Willis? Ladies and gentlemen - oto "Szklana pułapka 4.0".

więcej...

KAJAKARSTWO TO JEST TO
Filip Szczebotny

Maciek na swojej stronie podaje kilkanaście tras na pojezierzach Mazurskim, Augustowkim i Pomorskim. Na mapkach zaznaczone są różnymi kolorami. Wygląda to przejrzyście, ale prawdziwa skarbnica wiedzy kryje się dalej. Wystarczy kliknąć na którąś z kolorowych linii, by otworzył się szczegółowy opis danej trasy.

więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Pomnik śledzia odsłonięto w Strękowej Górze na Podlasiu. Metrowej długości metalowa ryba na postumencie z kamieni ma być symbolem podlaskiej miękkiej wymowy, czyli "śledzikowania" - wyjaśniła Bogusława Laskowska z Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Brama na Bagna".
Pomnik odsłonięty podczas obchodów Dnia Śledzia jest tymczasowy. Niedługo ma powstać monument, na projekt którego ogłoszono konkurs.
Śledzikowanie, czyli tzw. miękka wymowa, jest charakterystyczne dla gwary Białostocczyzny i Podlasia. Polega na zmiękczaniu i przeciąganiu niektórych głosek oraz podwyższaniu akcentacji, szczególnie końcowych partii wyrazów, przez co wymowa zyskuje specyficzną "melodię".

Źródło: Onet.pl

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Petycję do autorki przygód Harry'ego Pottera J.K. Rowling podpisało w internecie tysiące fanów prosząc ją, by nadal pisała o małym czarodzieju. Petycja "Uratować Harry'ego!" ukazała się na stronie www.saveharrypotter.co.uk.
Siódma część przygód Harry'ego Pottera - "Harry Potter and the Deathly Hallows" była zapowiadana jako ostatnia. Nie ustają spekulacje na temat finału - czy Harry zginie, czego obawiają się rzesze jego fanów?
J.K. Rowling, która z Harrym Potterem "spędziła" 17 lat, w jednym z wywiadów telewizyjnych powiedziała coś, co odczytano jako cień nadziei, że pewnego dnia pisarka powróci do magicznego świata Hogwarts.
- Myślę, że historia Harry'ego wyraźnie dobiega końca w siódmej księdze (...) - oświadczyła pisarka w BBC. - Ale nie mogę powiedzieć, że nigdy nie napiszę kolejnej książki o tym świecie. Pani J.K. Rowling przyznała jednak, że jest to bardzo mało prawdopodobne.

Źródło: Onet.pl

 
Reklama:Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!
 


NASTĘPNY NUMER - 6 SIERPNIA!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone