Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 

 

W numerze między innymi:
NOWA, ŚWIECKA TRADYCJA
Agnieszka Krupak

Rys etnograficzny pokazuje bardzo silne podobieństwo dawnych zwyczajów celtyckich i plemion słowiańskich, kiedy na grobach bliskich rozpalano ogień, by powstrzymać "upiory" przed przedostaniem się do świata żywych. Upiorami wtedy nazywano zmarłych nagłą śmiercią, zamordowanych lub samobójców.

więcej...

KONIEC EUROPY
Vice Sprawca

Hasło "wyspy greckie" wywołuje tylko jedno skojarzenie - przestrzeń pomiędzy Grecją kontynentalną a Kretą. Sam zawsze tak myślałem. Tymczasem to ogromny błąd, gdyż Grecja nie kończy się na Krecie. Na południe od największej wyspy w tym kraju jest coś jeszcze.

więcej...

SZKOŁA PRZETRWANIA
Daniel Komartyn

Debata nad kierunkiem, w którym podąża polska szkoła prowadzi do ślepego zaułka. Budowa szkół-więzień niczego nie zmieni. Od tego przemoc nie zniknie. Chyba, że takich zamkniętych, skoszarowanych szkół będzie więcej niż zwykłych, a nauczycieli zastąpią zomowcy - ale chyba nie o to chodzi?

więcej...

ELEKTRONICZNE PUSZCZANIE BĄKÓW
Paweł Oses

The Rippingtons to zespół instrumentalny, czasami określany jako jazzowy bądź smooth jazzowy, o dość schematycznym plastikowym brzmieniu, płaskiej ekspresji, generalnie niezbyt porywającym charakterze. To mało, gdy weźmie się pod uwagę, jak wielcy muzycy pracują na ten efekt.

więcej...

"KICIA" W LONDYNIE
Lucjan Bilski
Patrick Brady przemierza Irlandię i Anglię, kolekcjonując bagaż przeżyć. W tle mamy zaś patriarchalny katolicyzm irlandzki, terroryzm IRA, eksplozję glam rocka, zmianę mody - cały ten polityczno-kulturalny zgiełk lat siedemdziesiątych.
więcej...

PRZEPRASZAM, KTÓRA GODZINA?
Grażyna Wiatr

Mało kto, spoglądając na zegarek, jest świadom tego, że jeszcze sto lat temu przedmiot ten należał do dóbr luksusowych. Dziś, w dobie zegarków elektronicznych, te nakręcane nie budzą już większego zainteresowania. Klub Miłośników Zegarów i Zegarków chce to zmienić.

więcej...

 


Dwóch ratowników GOPR zginęło 8 lutego 2005 roku w Kotle Małego Stawu w Karkonoszach. Jednym z nich był mój brat. Nigdy się z tym nie pogodzę.

Olaf Ważyński

 

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
3 tysiące funtów kosztował uśmiech 9-letniej Angielki, kiedy okazało się, że fotografia dziewczynki nie nadaje się do paszportu.
Państwo Edwards od kilku miesięcy odkładali pieniądze na rodzinną wycieczkę na Cypr, jednak na dzień przed wylotem przypomnieli sobie, że nie mają ważnych paszportów.
Biuro podróży przesunęło termin ich wycieczki o kilka dni, a Edwardowie z córkami złożyli wnioski o nowe paszporty ze zdjęciami. Niestety urzędnicy nie zaakceptowali fotografii małej Alys, ponieważ dziewczynka uśmiechała się do kamery pokazując zęby, więc ostatecznie rodzina nie wyjechała na wakacje.
 
Reklama:

Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!
 


NASTĘPNY NUMER - 13 LISTOPADA!

www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone