Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
FORMUŁA KUBICY
Vice Sprawca

Jesteśmy głodnym sukcesów, zakompleksionym narodem. Gdy od czasu do czasu rozczarowują nas kolejni sportowcy (z piłkarzami na czele), lokujemy swoje emocje w czymkolwiek, byleby były szanse na sukces. Czy ktoś z was, z ręką na sercu przyzna się, że rok temu interesował się wyścigami samochodowymi?

więcej...

KAMIENNE SŁONIE
Adriana Mateusiak

Do "wnętrza" skał wchodzimy przez ozdobną bramę, która nieodparcie kojarzy mi się z wejściem do tolkienowskiej Morii. Wewnątrz jest chłodno - nawet tegoroczne upały nie podniosły tu temperatury, która jest taka sama pewnie od tysięcy lat.

więcej...

UDAR MÓZGU
Karol Mrówka

Słońce rozdaje swój blask wszystkim równo, jednych doprowadzając do ruiny, innych bogacąc. W poprzednich latach gigantyczne kwoty stracili właściciele pensjonatów. Czy komuś jest żal branży turystycznej? Nie? To dlaczego mnie mają obchodzić rolnicy?

więcej...

POST PUNK: REAKTYWACJA
Sprawca Naczelny

W swoich politycznych kawałkach, takich jak "Polícia", dziewczyny z As Mercenarias nie przebierały w słowach, tak jakby chciały definitywnie zmienić stereotyp latynoskich piosenkarek, tak mile widzianych przez szefów wielkich wytwórni. Wielkie wytwórnie oczywiście miały je gdzieś, zresztą z wzajemnością.

więcej...

SENS ŻYCIA WEDŁUG DAVIDA RUSSELLA
Ewa Brzeska
Żeby przyswoić sobie treści, jakie chciał nam przekazać reżyser, trzeba polubić filozofię, względnie zaaplikować sobie jedno piwo. Przy czym filozofia prezentowana w filmie jest conajmniej dziwna, a jedno piwo ma to do siebie, że jest wstępem do drugiego. Tak więc oba sposoby prowadzą na manowce.
więcej...

BIEGAJ Z NIMI!
Irek Nowak

Bieganie ma swoich zagorzałych miłośników i przeciwników. Znam ludzi, którzy do biegania nie dadzą się zaciągnąć nawet wołami. A szkoda, bo to jest bardzo pożyteczna przyjemność. Podobno nie ma lepszego sposobu na zadbanie o cały swój organizm (no może oprócz pływania).

więcej...

 


Dwóch ratowników GOPR zginęło 8 lutego 2005 roku w Kotle Małego Stawu w Karkonoszach. Jednym z nich był mój brat. Nigdy się z tym nie pogodzę.

Olaf Ważyński

 

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Lody czosnkowe z koprem są najlepsze na upały - uważają włoscy producenci, którzy wypuścili na rynek kilka rodzajów lodów, mających działanie lecznicze. Są wśród nich m.in. lody leczące schorzenia wątroby i lody z oliwą z oliwek, mające chronić skórę przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych.
Kreatywni Włosi pomyśleli też o tych, którzy z powodu uczulenia na krowie mleko musieli dotychczas zapomnieć o lodowych pysznościach. Specjalnie dla nich mrożone desery wytwarzane są z mleka koziego.
Niektórzy włoscy producenci stawiają na lokalny patriotyzm i wykorzystują owoce, z których znane są ich miejscowości. Tak więc w okolicach Sorrento można kupić lody o smaku uprawianych tam cytryn, a na północy Włoch - lody z orzechami laskowymi z Piemontu. W tym regionie wytwarza się też lody z dodatkiem kory drzewa chinowego. Zawierają one melatoninę, korzystnie wpływającą na układ nerwowy. Poszukiwanie nowych smaków prowadzi czasem do niezwykłych odkryć kulinarnych. Do takich zaliczyć trzeba z pewnością lody o smaku tradycyjnych, śródziemnomorskich przypraw: szałwii, tymianku, karczocha, kopru, a nawet czosnku.
 
Reklama:

Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!
 


NASTĘPNY NUMER - 21 SIERPNIA!

www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone