Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
ZAGADKA SPRZED WIEKÓW
Michał Piotrowski

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że polski Kościół jest w posiadaniu relikwii związanej z pojmaniem Jezusa w ogrodzie Oliwnym. Otóż miecz świętego Piotra od ponad 1000 lat przechowywany jest w Poznaniu. To chyba najcenniejsza i jednocześnie najbardziej zapomniana pamiątka z początków państwa polskiego.

więcej...

KIEDY ZNIKNIE TUVALU?
Sprawca Naczelny

Z perspektywy Polaka Tuvalu leży na końcu świata. Pewnie też mało kto o nim słyszał, a polskich podróżników, którzy tam dotarli można policzyć na palcach obu rąk. Tuvalu w ogóle jest jednym z najrzadziej odwiedzanych archipelagów na Pacyfiku. Tymczasem już sam fakt postawienia stopy na tak odległym lądzie może być emocjonujący.

więcej...

BOGDAN MÓWI: RATUNKU!
Agnieszka Krupak

Jak udowodniono, McDonald's stosuje przy smażeniu frytek szkodliwe substancje, poprawiające smak ziemniaków i powodujące ich chrupkość. Zastanawiam się, jak bardzo trzeba się odczłowieczyć, żeby serwować dzieciom potrawy - wiedząc, że po ich spożyciu mogą zachorować?

więcej...

BASOWY HOŁD
Plastuch

Najbardziej fascynujące fragmenty płyty "Soul Circus" to te, w których Victor Wooten wymienia różnych basistów oddając im hołd. Wymienianka oczywiście sama w sobie nie jest ciekawa, znacznie ciekawsze jest to, że po wymienionych muzykach Wooten przez krótką chwilę naśladuje ich styl.

więcej...

RODZINA - RZECZ ŚWIĘTA
Lucjan Bilski
Ni to film akcji, ni thriller - nie wiadomo. Od początku za to wiadomo, że "Firewall" skończy się dobrze. Nachalność końcowej sceny, w której uratowana rodzina idzie razem drogą, jest obezwładniająca. Czy skłonność do patosu jest u Amerykanów dziedziczna?
więcej...

BOCIANIE ŻYCIE
Irek Nowak

Pomysł na stronę internetową, tak by była popularna, czasami jest genialnie prosty. Oto dwa lata temu mieszkający w podpoznańskich Chybach Hubert Kaliński założył nad gniazdem bociana kamerę internetową. W ten sposób stworzył - jak to ochrzczono - bocianiego Big Brothera.

więcej...

 


Dwóch ratowników GOPR zginęło 8 lutego 2005 roku w Kotle Małego Stawu w Karkonoszach. Jednym z nich był mój brat. Nigdy się z tym nie pogodzę.

Olaf Ważyński

 

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Ponad 43-letnie owocowe ciasto znalazł pewien Amerykanin, porządkując strych swojej matki. Ciasto było w stanie nienaruszonym, zapakowane w oryginalną blachę i brązowy papier.
Mężczyzna przypomniał sobie, że dostał je w prezencie od ciotki, kiedy w 1962 roku przebywał w jednostce wojskowej na Alasce. Wtedy wydawało mu się niejadalne, nie chciał również częstować nim kolegów z wojska. Jak pamięta, nie wyrzucił wtedy podarunku od troskliwej ciotki, ale wysłał go do domu wraz z innymi drobiazgami w paczce. Teraz, odnajdując kompletnie zasuszony placek, odkrył na nim napis "Owocowe ciasto według starej receptury".
 
Reklama:

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!
 


NASTĘPNY NUMER - 1 MAJA!

www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone